27.12.2010 16:00 | Military

Unikátne FOTO: Zatiaľ čo umierali ľudia, Hitler slávil Vianoce!

Americký magazín LIFE zverejnil fotografie z nacistického vianočného večierka, na ktorom sa zúčastnil i samotný vodca Adolf Hitler.
Americký magazín LIFE zverejnil fotografie z nacistického vianočného večierka, na ktorom sa zúčastnil i samotný vodca Adolf Hitler.
Zdroj: LIFE
Magazín LIFE uverejnil legendárne fotografie, na ktorých najobávanejší vodca v histórii hostí na Vianoce stovky svojich verných dôstojníkov.

Takto v roku 1941 oslavoval Vianoce sám veľký Führer v spoločnosti stoviek svojich verných dôstojníkov a vojakov. V Mníchove tak 18. decembra za vrchný stôl spolu s Hitlerom zasadli aj hlavní vojenskí generáli. Vianočná oslava bola určená pre kadetov a dôstojníkov SS.


Na predvianočnom večierku sa zúčastnili desiatky verných dôstojníkov a vojakov zložiek SS.

Hoci sa vodca nacistického Nemecka nikdy nevzdal kresťanských Vianoc, aj tento sviatok si upravil k svojim predstavám. Veril, že v tisícročnej histórii ríše nemala viera pevné miesto a tak nahradil postavu Svätého Mikuláša severským bohom Odinom. Počas obdobia v ostatnom kresťanskom svete známeho ako Vianoce tak nacistické Nemecko slávilo „zimný slnovrat“.

Perníky i ozdoby na stromček tak už neniesli len všeobecne známe tvary ako zvonček či snehová vločka, ale čoraz viac sa v domácnostiach objavovala svastika a v období Vianoc si tak vtedajší Nemci pripomínali najmä svojich padlých vojakov. Na prelome rokov 1944/1945 ich už vo vojne zahynuli bezmála štyri milióny.

Všetky fotografie nájdete na stránkach magazínu LIFE >>

Čítajte ďalej
VIDEO