14.12.2010 00:00 | Zaujímavosti

Sci-fi možno skutočnosťou: Budeme raz bývať na Marse?

Prví ľudia by mali na Marse pristáťdo tridsiatich rokov.
Prví ľudia by mali na Marse pristáťdo tridsiatich rokov.
Zdroj: anc
Trvalé bydlisko: Mars. Tak takýto údaj v dokladoch budú mať možno už čoskoro niektorí pozemšťania. Na zníženie nákladov však treba, aby sa tam usídlili natrvalo.

Americkí experti na kozmológiu chcú totiž urýchliť kolonizáciu Červenej planéty a zároveň na tom ušetriť. Americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) plánuje vyslať kozmickú loď s ľudskou posádkou na Mars v najbližších 30 rokoch. Podľa amerických vedcov Dirka Schulza-Makucha a Paula Daviesa by sa však ľudia mohli na Mars dostať oveľa skôr a lacnejšie. Úspornejší let na Červenú planétu by však mal jeden háčik - bol by iba jednosmerný!

Museli by sa preto nájsť vhodní kandidáti, ktorí by, podobne ako prví kolonizátori Ameriky, nepočítali s tým, že by sa vrátili domov. „Prví astronauti by mali letieť na Mars ako priekopníci trvalej ľudskej kolónie a zostať tam do konca života,“ myslia si vedci.Prví Marťania budú asi dôchodcovia
Najvhodnejšími kandidátmi na kolonizáciu Marsu by boli podľa vedcov seniori. Na planéte je totiž veľké množstvo radiácie, ktorá znižuje dĺžku života a negatívne ovplyvňuje rozmnožovacie schopnosti pohlavných orgánov. „Predstavujeme si najmä ľudí okolo šesťdesiatky,“ tvrdia vedci.

Lepšie podmienky ako v Antarktíde
K Marsu by mali letieť najprv dva dvojčlenné tímy, v dvoch rôznych vesmírnych plavidlách. Štvorica pozemšťanov by potom na planéte pripravila podmienky pre ďalších kolonizátorov.Najvhodnejším miestom na umiestnenie základného kameňa kolónie sú obrovské marťanské jaskyne plné ľadu, ktoré dokážu astronautov čiastočne ochrániť pred ra diáciou a poskytujú tiež zásoby vody. Jedlo a zdravotnícke zásoby by dostávali zo Zeme v pravidelných intervaloch pomocou diaľkovo ovládaných rakiet.

V marťanskej kolónii by nemohli chýbať najmodernejšie komunikačné technológie. Tie by mali astronautom zabezpečiť v izolovanom marťanskom prostredí psychickú pohodu. „V skutočnosti sa budú cítiť viac spojení s domovom ako prví prieskumníci v Antarktíde," tvrdia experti.

Na Mars sa treba poponáhľať
Nápad vedcov sa však nepáči americkej NASA, ktorá chce na Mars vyslať ľudskú posádku iba na prieskum jeho obežnej dráhy a potom astronautov vrátiť na Zem. „Prezident Obama verí, že budeme môcť poslať ľudí na Mars do 30 rokov. Ale našich ľudí chce me späť!“ povedal k tomu hovorca NASA. Náklady na ľudskú misiu odhadujú na takmer 20 miliárd eur!

Vedci Paul Davies a Dirk SchulzeMakuch však americkej vláde odkazujú, že by sa to dalo spraviť už do 25 rokov a náklady by boli o 80 % nižšie. Podľa nich je dôležité, aby sa ľudská kolónia na Marse založila čo najskôr a z planéty sa stal akýsi záchranný čln v prípade, že by sa Zem stala neobývateľnou.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie