9.9.2010 16:00 | Zaujímavosti

Objavili fosílie tajomného dinosaura: S hrebeňom na chrbte!

Concavenator corcovatus žil pred približne 130 miliónmi rokov
Concavenator corcovatus žil pred približne 130 miliónmi rokov
Zdroj: scientificamerican.com
Španielski paleontológovia popísali nový druh mäsožravého dinosaura, ktorý mal zvláštny hrebeň v zadnej časti chrbta a perie na predlaktí.

Tento objav by mohol predstavovať dôkaz, že perie sa u dinosaurov vyvinulo skôr, než sa doteraz predpokladalo. José Luis Sanz, Francisco Ortega a Fernando Escaso nazvali nový druh Concavenator corcovatus, čo v preklade znamená predátor s hrebeňom z Cuency.

Cuenca je mesto v rovnomennej provincii v strednom Španielsku, neďaleko ktorého fosílie tohto približne štyri metre dlhého dinosaura objavili. Concavenator corcovatus žil pred približne 130 miliónmi rokov na území, ktoré bolo v tom čase pravdepodobne subtropickou mokraďou. Jeho kostra obsahuje hneď dve zvláštnosti. Prvou z nich je výška jedenásteho a dvanásteho stavca, ktorá dosahuje dvojnásobok výšky ostatných stavcov. Nad týmito stavcami sa nachádzal neobvyklý hrebeň, ktorého úloha je zatiaľ neznáma. U iných druhov slúžili takéto štruktúry buď na termoreguláciu alebo na uskladnenie energie. U tohto druhu to však pravdepodobne tak nebolo, pretože odborníci nenašli v kostiach okolo tohto hrebeňa žiadne stopy po rozsiahlejšom krvnom zásobovaní, ktoré by si takáto štruktúra vyžadovala.

U iných dinosaurov sa navyše takéto hrebene nachádzali buď v prednej alebo zadnej časti chrbta, u Concavenatora to bolo v zadnej časti na úrovni zadných končatín. Druhou zvláštnosťou tohto druhu je päť väzivových štruktúr na predlaktí podobných tým, ktorými sa u dnešných vtákov pripájajú perá na kosť. Tieto štruktúry už predtým objavili aj u iných dinosaurov, tie však všetky patrili do skupiny Coelurosauria, do ktorej Concavenator nepatrí. Ten je zástupcom nadčeľade Allosauroidea, u ktorých sa doteraz takéto štruktúry nikdy neobjavili. Vedci na základe toho usudzujú, že perie mohli mať už spoloční predkovia oboch týchto skupín dinosaurov, ktorí žili v období pred 175 až 161 miliónmi rokov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie