15.7.2010 11:00 | Zaujímavosti

Vedci rozlúskli odveký problém: Prvá bola sliepka, až potom vajce!

Vedci vylúštili odveký problém, či bolo na svete skôr vajce alebo sliepka.
Vedci vylúštili odveký problém, či bolo na svete skôr vajce alebo sliepka.
Zdroj: acs
Priatelia, je dobojované, odteraz môžeme konečne pokojne spávať. Vedci po stáročiach rozlúskli nekonečnú existencialistickú otázku.

Koľkokrát ste už v živote počuli otázku „Čo bolo skôr, vajce alebo sliepka?“ Pousmiali ste sa nad zdanlivo nevyriešiteľnou filozofickou otázkou a život šiel spokojne ďalej. Dnes však už otázka možno stratí svoj potenciálny náboj, vedci totiž hádanku, zdá sa, vyriešili.

Stránka cbsnews.com prišla so správou, ktorá mení odveký problém na vyriešený. „Dlhú dobu sa predpokladalo, že ako prvé bolo na svete vajce, no dnes máme vedecký dôkaz, že v skutočnosti bola na svete prvá sliepka,“ povedal pre Metro Dr. Colin Freeman, profesor na Sheffield University.

Škótski a anglickí vedci pri výskume použili superpočítač HECToR, ktorým skúmali detaily slepačej vaječnej škrupiny. Potom boli schopní určiť zásadnú úlohu proteínov v nej obsiahnutých, určených na spustenie kryštalizácie a vlastne samotný zrod vajca ako takého. A ten proteín sa nachádza jedine v tele sliepky.

Freeman, ktorý s kolegami pracoval s HECToRom na edinburskej Warwick University tvrdí, že tento proteín identifikovali vedci už dávnejšie; bol známy ako spúšťač vzniku vajec v tele sliepok. „Avšak jeho podrobnejším skúmaním sme mali možnosť vidieť, ako naozaj funguje,“ dodáva Freeman.

Nuž, pravdupovediac, všetci sme viac-menej očakávali šokujúcejšie odhalenie, no dnešná veda žiaľ bohapustými technologickými postupmi rúca zaužívané mýty, ktorých vyriešenie vlastne nikto ani vedieť nechcel.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie