24.3.2010 10:30 | Macho

VIDEO - Meštiansky pivovar: V podniku varia naraz až 1 000 litrov piva

V Meštianskom pivovare v Bratislave varia pred očami zákazníkov vlastné kvasinkové pivo.
V Meštianskom pivovare v Bratislave varia pred očami zákazníkov vlastné kvasinkové pivo.
Zdroj: Ivan Kelement, Nový Čas
Na vlastné oči si môžete skontrolovať, čo vám načapujú! V centre hlavného mesta v týchto dňoch otvorili podnik, ktorý nadväzuje na tradíciu varenia piva v Bratislave.

Na Drevenej ulici vyrábajú špeciálne druhy vlastného piva – Bratislavský ležiak a čapujú tiež 20-stupňové čierne pivo Sessler. Varia ich vo dvoch 500-litrových sudoch a priamo v podniku prebieha aj kvasenie.

 

Varenie piva
Hneď pri vchode do očí udrú dva 500-litrové sudy. "Varíme z tradičných zdrojov, teda sladu, vody, chmeľu a kvasníc. Naše pivo je plzenského typu," vysvetľuje sladovník Peter Pramuk, ktorý pochádza zo sladovníckej dynastie.

 

Kvasenie a dokvasovanie piva
V 1 000-litrových tankoch prebieha kvasenie a dokvasovanie piva. "Dokvasovanie trvá štyri týždne a pivo nie je pasterizované, preto je kalné a obsahuje živé kvasinky," tvrdí sladovník.

 

Čapovanie
Uvarenú zlatú tekutinu vám načapujú vo dvoch výčapných baroch. „Máme dvanástku Bratislavský ležiak alebo čierne pivo dvadsiatku,“ hovorí výčapník Dušan. Okrem toho ponúkajú aj tradičnú slivovicu či hruškovicu.

 

Na zdravie
"Pivo nie je len chutné, ale vraj aj zdravé," myslí si Adela. Zlatý mok údajne obsahuje sacharidy, bielkoviny a viac ako 30 vitamínov. Chmeľ vraj pôsobí upokojujúco proti stresu a účinkuje aj proti nespavosti.

 

 

Meštiansky pivovar v Bratislave sa rozprestiera na troch podlažiach, kapacita sa pohybuje okolo 150 ľudí.

 

Ceny vlastného piva

Bratislavský ležiak 12:

0,5 l 1,9 eura

0,3 l 1,1 eura

Čierne pivo Sessler 20◦:

0,5 l 2,2 eura

 

VIDEO: Podnik ešte dýcha novotou, prinášame vám z neho prvé zábery

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie