25.11.2009 12:00 | Šport

VIDEO: Päste boxera Kovácsa - Ľavá je krv, pravá smrť!

Tomáš Kovács súťaží medzi profesionálmi už takmer dva roky. V decembri ho čaká životný zápas.
Tomáš Kovács súťaží medzi profesionálmi už takmer dva roky. V decembri ho čaká životný zápas.
Zdroj: Róbert Baumgartner
Tomáš Kovács (32) je najlepší slovenský profesionálny boxer a k špičke patrí aj vo svete.

Box je jeho život a ring druhý domov. Tomáš Kovács (32) je najlepší slovenský profesionálny boxer a k špičke patrí aj vo svete. Životný zápas ho čaká 18. decembra doma v Galante. Ak zdolá Keňana Samsona Onyanga, bude majstrom sveta v poloťažkej váhovej kategórii! Podobný titul žiadny Slovák v profiringu ešte nezískal. Hoci mu adrenalín v tele stúpa už teraz a čoraz horšie spí, neustále pozitívne naladený šampión úsmev nestráca. „Verím si. Moja ľavá päsť je krv a pravá smrť,“ smeje sa borec s prezývkou Tomi Kid, ktorý v profiringu ešte nenašiel premožiteľa.

Prečo vás volajú Kid?
Rád vtipkujem. Počas tréningov vždy niečo chalanom vyparatím. Manažér mi povedal, že som stále decko, tak ma nazval Kid.

Kedy ste začali s boxom?
Ako šesťročný. Otec bol reprezentant Československa, takto to bolo asi prirodzené. Podobne aj môj brat, ktorý však pre problémy s chrbticou už skončil.

Mama vás neodhovárala?
Nepáčilo sa jej to, naše úvodné tréningy boli tajné. Prasklo to po prvom bratovom zápase, keď prišiel domov so zlomeným nosom a monoklom. Vtedy plakala. Stále na moje zápasy nechodí, ale moja prvá cesta po nich smeruje k nej.

Manželka nemá strach?
Veď ona do ringu nejde (smiech). Ale určite sa o mňa bojí, na zápase vždy sedí vedľa môjho otca.

Aké ste mali najvážnejšie zranenia?
Jedenkrát zlomený nos a nejaké zlomeniny ruky. V mojom druhom profesionálnom zápase som si hneď v úvodnom kole zlo- mil kosť za prostredníkom ľavej ruky a na druhej ruke natiahol šľachu. Kričal som od bolesti, ale doboxoval som a aj vyhral. Potom som nevládal ani stiahnuť ručnú brzdu v aute.

Niektorí laici považujú box za krvavý šport. Čo si tom myslíte?
V podstate každý šport môže byť krvavý. Podľa mňa však napríklad futbal je nebezpečnejší. Určite je tam viac zranení.

Môžu byť súperi z ringu v súkromí kamaráti?
Samozrejme. Otec mal napríklad kamaráta z Maďarska, ktorý bol zároveň aj jeho súper. V ringu ho otec vždy dobre zbil, ale večer už boli najlepší priatelia. Jeho dcéra sa volala Virág a ja som po nej pomenoval svoju dcéru.

Nebolí vás po zápase hlava z úderov?
Nie, veď boxujem tak, že som ich ani veľa nedostal.

Dá sa na tejto úrovni z boxu vyžiť?
Dá, ale iba za pomoci sponzorov. Nemám však sústredenia ako väčšina profíkov, ktorí sa ráno zobudia a majú k dispozícii psychológa či športového lekára. Aj preto je pre mňa decembrový duel taký dôležitý. Veľa môžem stratiť, ale veľa i získať.

Čo konkrétne?
Môžem byť vôbec prvým majstrom sveta medzi profesionálmi zo Slovenska. Ak vyhrám, budem patriť do elitnej dvadsiatky svetových boxerov mojej kategórie a možno bude o mňa väčší záujem, ozvú sa ďalší sponzori. Ak prehrám, hrnúť sa asi nebudú a ľahší život nebudem mať.

Trúfate si na vysokého Keňana Onyanga?
Pôjdem za víťazstvom, aj keby som mal v ringu umrieť. Bude to ťažký boj. Je vysoký, ruky má dlhé, že by po nich mohol chodiť. Budem sa musieť k nemu dostať. Dvanásť kôl som ešte neboxoval a verím, že aj jeho zostrelím skôr.

 

Zostane to v rodine

Box sa v rodine Kovácsovcov dedí z otca na syna. Tomášov otec Pavol bol reprezentant a možno sa mu bude venovať aj jeho syn Tomáš Tibor. „Dúfam, že bude. Ešte je malý, ale nedávno už behal po dome v rukaviciach s jednou mojou medailou a kričal, že je boxer. Do škôlky raz doniesol môj majstrovský opasok a mne povedal, že teraz musím vyhrať druhý pre dcéru Kláru Virág,“ povedal Tomi Kid Kovács.

 

Tréning Tomáša Kovácsa:

 

 

 

Čítajte ďalej
VIDEO