30.4.2019 00:00 | Zaujímavosti

Peniaze vám miznú a vy neviete kam? Tieto 3 veci by ste mali zmeniť hneď teraz

Ilustračné foto SPONZOROVANÉ
Ilustračné foto
Zdroj: Raiffeisen banka
Pracujete viac ako dosť, ale peniaze akoby sa vám strácali z účtu? Túto situáciu pozná veľmi dobre mnoho z nás. Vďaka týmto 3 krokom však môžete naštartovať posun k lepšiemu!

Krok 1: Stanovte si denný limit

Keď míňate priveľa, skrátka sa musíte niekde obmedziť a odraziť sa od dna. Najjednoduchšie je stanoviť si denný limit, ktorý za žiadnych okolností neprekročíte. Vyskúšala ho aj Janka z Bratislavy: „Denný limit máme ako rodina vždy na dovolenke – tam to totiž najčastejšie ,prešvihneme‘. Keď sme išli na kolotoče, alebo sme robili väčší nákup v obchode, uvarili sme si iba cestoviny v apartmáne. Keď sme boli naopak celý deň ,zadarmo‘ na pláži, išli sme do mestečka na večeru. Teraz chceme šetriť na krásny altánok do záhrady, a tak rozmýšľam, že zavedieme aspoň na nejaký čas denný limit aj doma.“ Malo by pritom ísť o reálnu sumu, ktorú naozaj môžete dodržať. Pri jej určovaní berte do úvahy svoje zvyklosti:

Krok 2: Znížte pravidelné poplatky

Za plyn, televíziu, internet, mobilný telefón platíme každý mesiac. Určite sa oplatí zistiť si ceny konkurencie, a ak sú nižšie, zmeniť operátora. Samostatnou kapitolou sú bankové účty. Možno aj vy platíte 6 eur každý mesiac len za jeho vedenie, nehovoriac o ďalších poplatkoch, ktoré vám banka možno strháva, a vy o tom poriadne neviete. Ročne tak prídete minimálne o 72 eur. Podľa nového nariadenia EÚ by ste mali čoskoro dostať výpis všetkých poplatkov, ktoré ste banke platili za minulý rok. Dobre si ho pozrite. „Prekvapili ma napríklad 3 eurá za zmenu limitu na karte len preto, že som išiel na pobočku. S ďalšími poplatkami som banke nechal minulý rok skoro 100 eur. Zdá sa mi to veľa,“ hovorí Marcel.

Riešenie je pritom celkom jednoduché. Vyberte si banku, ktorá má účet s jasnými podmienkami, všetko v prehľadnej zmluve, čierne na bielom. Takou je napríklad Raiffeisen banka. Vďaka Parádnemu účtu presne viete, na čom ste – všetky bežné služby od výberov z bankomatu či platieb kartou cez internetbanking až po SMS notifikáciu od 10 eur či úkony na pobočke máte v cene účtu. Poplatky navyše vás už neprekvapia. Jeho vedenie vás dokonca nemusí stáť vôbec nič. Stačí, keď vám naň mesačne príde 400 eur a zrealizujete jedno inkaso. Nikto na vás nebude tlačiť, aby ste si otvárali ďalšie sporiace či iné účty, ako v mnohých iných bankách. Ušetríte tak 66 eur ročne, za ktoré môžete napríklad ísť na výlet, kúpiť si kávovar či vynoviť si šatník.

Smiley face

Krok 3: Získajte prehľad

Nemusíte byť účtovník na to, aby ste zvládli urobiť jednoduchý sumár denných výdavkov. Stačí vám veľký zošit, do ktorého spravíte niekoľko stĺpcov – celkom naľavo môže byť dátum, a potom nasleduje typ útraty. Potraviny, drogéria, pravidelné platby a iné. Samozrejme, ak míňate veľa napríklad na benzín či lieky, spravte im samostatný stĺpec. Zapisujte si naozaj všetky výdavky.

„Odkedy máme knihu výdavkov, oveľa menej nakupujem oblečenie, ale aj iné veci. Aj včera som mala v ruke topánky v akcii za 15 eur. Už som chcela ísť k pokladnici, ale keď som si predstavila, ako ich budem zapisovať do notesa, položila som ich späť. Uvedomila som si, že ich vôbec nepotrebujem,“ opisuje ďalšiu výhodu účtovnej knihy Magda. Skúste si viesť denník aspoň mesiac, ideálne dlhšie – možno budete prekvapení, koľko míňate napríklad na každodennú kávu a noviny. Potom záleží už len na vás, čo v mene šetrenia obmedzíte.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie