7.12.2018 16:00 | Technika

Nová škodovka už čoskoro začne schádzať z výrobných pásov

Zdroj: netcarshow.com
Nová Škoda Scala, ktorá je nástupcom modelu Rapid, sa začne v hlavnom závode automobilky v Mladej Boleslavi vyrábať vo februári 2019. V apríli bude voz uvedený na trh a v máji s ním odídu prví zákazníci. Ceny automobilka oznámi v priebehu januára.

Scala je prvý model značky Škoda postavený na platforme MQB A0 koncernu Volkswagen, ktorú využíva napríklad VW Polo. V ponuke je päť motorov s výkonmi od 66 kW (90 k) do 110 kW (150 k). Scala bude ponúkaná s benzínovými agregátmi 1,0 alebo 1,5 TSI, dieselovým motorom 1,6 TDI, a v závere toho roka sa objaví aj verzia litrového motora na zemný plyn CNG. Vozy budú dodávané buď s manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na želanie potom s automatickou 7-stupňovou prevodovkou DSG. Automobilka chce modelom osloviť mladších športovejšie založených zákazníkov. "Novým modelom otvárame novú kapitolu vozov kompaktnej triedy. Jedná sa o úplne nový voz, ktorý v triede výrazne posúva meradlá v oblasti technológií, bezpečnosti a dizajnu. Súčasne Scala skvele prezentuje atraktívnosť v duchu "smart understatement", typickú pre značku ŠKODA. Má konkurovať tradičným hatchbackom, ako je VW Golf, Ford Focus, Kia Ceed alebo Opel Astra.

Ako prvý sériovo vyrábaný voz Škoda v Európe má na piatych dverách namiesto loga nápis Škoda, prvýkrát tiež disponuje štandardne pripojením k internetu cez LTE a je tiež prvým modelom Škody s dynamickými zadnými smerovkami. Tie tvoria jednotlivé LED diódy. Po aktivácii smerového svetla sa jednotlivé diódy rozsvietia po sebe smerom od vnútornej strany po vonkajšiu. Škoda, rovnako ako u iných modelov, prišla s najväčším batožinovým priestorom vo svojej triede (467 litrov). Dĺžka vozu je 4,362 metra, čo je o šesť cm viac, ako meral predchodca Rapid. V ponuke sú kolesá o rozmere 16 až 18 palcov. Na želanie bude ponúkaný systém Sport Chassis Control, ktorý ponúka nastavenie podvozku s režimami Normal a Sport, ktoré sa dajú prepínať vo voľbe jazdného režimu Driving Mode Select. Asistenčné systémy strážia zmenu jazdného pruhu alebo mŕtvy uhol. Na želanie je k dispozícii aj adaptívny tempomat (ACC), ktorý je aktívny do rýchlosti 210 km/h, a parkovací asistent. Voz má v štandardnej výbave LED svetlomety a LED zadné skupinové svetlá.

Virtuálny Kokpit, ktorý je dostupný na želanie, má displej s veľkosťou 10,25", čo je najväčší rozmer v triede kompaktných vozov. Vďaka novým službám Škoda Connect môžu cestujúci pomocou mobilu zamknúť a odomknúť auto alebo aktualizovať software infotainment systému alebo mapy navigácie. Vďaka zabudovanej karte eSIM s pripojením LTE je voz vždy online, navyše disponuje systémom tiesňového volania eCall. Okrem štandardne dodávaných piatych dverí je dostupná aj verzia s predlženým sklom. Nápis ŠKODA je v tomto prípade umiestnený priamo na skle. Výbava Emotion navyše ponúka veľkú panoramatickú strechu s elektronicky ovládanou slnečnou roletou a čierny spojler piatych dvier. Scala ponúka aj elektricky ovládané piate dvere s funkciou Tip-To-Close, ktoré sú ponúkané v tejto triede prvýkrát, alebo mechanicky sklopné, elektricky odistiteľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie