7.12.2018 06:00 | Macho

Muži mileniáli zatrúbili na generačný odklon

Zdroj: iStockphoto
Kanadskí psychológovia tvrdia, že muži vo veku 18 až 29 rokov (mileniáli) netúžia byť súťaživými svalnáčmi. Nielenže tieto vlastnosti nepatria do ich najobľúbenejších, ktoré túžia mať, ale navyše pri debate o týchto charakteristikách prejavujú negatívne emócie.

Naopak vysoko si cenia svojho zdravia, otvorenosti druhým a novým zážitkom či altruizmu a štedrosti. V porovnaní s im predchádzajúcou generáciou sú teda menej sebeckí a majú väčší záujem o dobré fungovanie spoločnosti stojacej na spolupráci, nie na spoločnosti rozdrobenej konkurenciou. Zatiaľ čo generácia mužov vo veku 30 až 45 rokov považuje za najdôležitejšiu fyzickú silu, nezávislosť a súťaživosť, snahu presadiť sa v kolektíve ako tí najlepší. Výskum sa síce opiera o kanadských mužov, ale autori uvádzajú, že podľa ich názoru je to rys všeobecný a v iných kultúrach a naznačuje generačný odklon.

Psychológovia z University of British Columbia rozhovormi s 639 mileniálmi zistili, že deväť z desiatich z nich stavia na prvé miesto dobrých vlastností muža pomoc druhým. Ďalej 88 percent vníma ako dôležité byť otvorený druhým a novým zážitkom, mať vysoké intelektuálne znalosti, byť fit a zdravý (nie primárne svalnatý), byť emočne odolný a štedrý voči spoločnosti. To si želá viac ako osem z desiatich mužov tejto generácie. Štúdiu publikoval odborný časopis Psychology of Men & Masculinity.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie