6.12.2018 16:00 | Technika

Technews: Užitočné drony, investície automobiliek či nový smartfón

Zdroj: reprofoto YouTube / TechSole Blog
Ani pár dní pred najväčšími sviatkami roka nikto v technologickom sektore nezaháľa. Práve naopak, hlavne pred Vianocami sa často objavujú produkty, ktoré majú šancu byť darované.

Kto dominuje v globálnej ťažbe kryptomien?
Lídrom v ťažbe kryptomien je v súčasnosti Čína, kde má svoje prevádzky väčšina výrobcov špecializovaného hardvéru. Ázijská krajina má zároveň aj najväčšiu počítačovú výkonnosť spomedzi všetkých krajín. Poukázal na to odborník na kryptoaktíva v Saxo Bank Jacob Pouncey. Podiel Číny na bitcoinovej produkcii je podľa analytika viac ako polovičný, výnosy z ťažby teda plynú práve čínskym operátorom. "Traja najväčší výrobcovia hardvéru pre ťažbu bitcoinu nedávno požiadali o vstup na hongkonskú burzu. To ešte viac upevňuje pozíciu Číny na trhu ťažby kryptomien," dodal Pouncey. Čínsky trh tak podľa neho ponúka investorom prístup k 85 % hardvéru svetovej ťažby virtuálnych mien podľa príjmu. Analytik poukázal aj na to, že v krajinách, ako je Vietnam či Venezuela, je dovoz hardvéru pre ťažbu kryptomien na ich územie zakázaný. Náklady na vyťaženie jedného bitcoinu vo Venezuele podľa analytika predstavujú 532 dolárov. (TASR)

Konečne majú internet v mobiloch
Kubánska vláda sprístupní na území celej krajiny internet v mobilných telefónoch pre všetkých ľudí. Prezidentka monopolnej spoločnosti ETECSA Mayra Arevich uviedla, že Kubánci budú môcť využívať 3G sieť od 6.12.2018. Doteraz mali v mobilných telefónoch prístup len k štátom spravovaným e-mailovým účtom. Niektorí turisti, predstavitelia kubánskej vlády a zahraniční obchodníci mohli využívať 3G už niekoľko rokov. Kuba schválila domáci internet v roku 2017 a stovky námestí a parkov po celej krajine ponúkali verejné Wi-Fi pripojenie. V roku 2013 otvorili štátom spravované internetové kaviarne. Internet je v krajine takmer bez cenzúry, i keď vláda blokuje niekoľko stránok, ktoré podporujú zmenu režimu na ostrove. (SITA/AP)

Mobily sú 7x špinavšie ako záchodové dosky
Pokiaľ ich však nosíme v koženom obale, je na nich dokonca 17x viac mikróbov. Zistila to štúdia spoločnosti zaoberajúca sa hygienou Initial Washroom Hygiene. Porovnaním vzoriek zo smartfónov a WC dosiek britská firma zistila, že telefóny v priemere obsahovali 1479 kolónií baktérií, pričom dosky iba 220, teda sedemkrát menej. Pokiaľ je telefón uložený v plastovom obale, je počet mikróbov takmer rovnaký, ako keby prístroj žiadny obal nemal. Mikróby sa na telefónoch koncentrujú, pretože s prístrojmi stále manipulujeme. Nielen že na mobil stále siahame, my si ho hlavne so sebou všade nosíme. Podľa štúdie si ho dvaja z piatich ľudí berie v zamestnaní na toaletu, kde sa to baktériami len tak hemží. Len jeden z piatich ľudí po návrate z WC očistí. Zvláštnu hygienickú servítku určenú na čistenie mobilov zaviedlo už v roku 2016 jedno japonské letisko. Odborník na baktérie profesor Hugh Pennington z univerzity v škótskom Aberdeene ľuďom radí, aby pre istotu svoje mobily nikomu nepožičiavali. (ČTK)

Volkswagen buduje alianciu s Fordom
Nemecká automobilka Volkswagen buduje alianciu so spoločnosťou Ford Motor a k montáži vozov v Spojených štátoch môže využiť jej závody. Nemecká firma zvažuje aj výstavbu druhého závodu v USA, uviedla agentúra Reuters. (ČTK)

Audi ide vo veľkom investovať
Nemecký výrobca luxusných automobilov Audi chce počas nasledujúcich piatich rokov  investovať 14 miliárd € do elektromobilov, digitalizácie a autonómneho riadenia. Audi chce mať do roku 2025 vo svojej ponuke približne desať automobilov s plne elektrickým pohonom a ďalších desať vozov s hybridným pohonom. Automobilka sa chce do roku 2025 stať vedúcou "prémiovou značkou" v oblasti elektromobilov, napísala agentúra DPA. Ohlásené investície budú smerovať do výskumu a vývoja a do tovární a výrobných zariadení. Investície Audi sú súčasťou širšej stratégie koncernu Volkswagen, ktorý chce do roku 2023 na nové technológie vynaložiť takmer 44 miliárd €. Audi má obvykle veľký podiel na celkových ziskoch koncernu VW. (ČTK)

Alphabet bude testovať doručovanie dronmi
Americký technologický konglomerát Alphabet na jar 2019 začne v Helsinkách testovať dodávky tovaru a ďalších zásielok pomocou dronov. Helsinky sa tak stanú prvou európskou lokalitou, kde bude firma svoju službu s názvom Wing skúšať. Drony tu budú prepravovať zásielky do hmotnosti 1,5 kilogramu na vzdialenosť až 10 kilometrov. Dodávky by sa mali uskutočňovať počas niekoľkých minút od ich objednania. Alphabet už službu testuje v Austrálii. Tam drony prepravujúce lieky, kávu či tovar pre domácnosť doteraz uskutočnili asi  55.000 dodávok. Na dodávkach pomocou dronov teraz pracujú a ďalšie technologické spoločnosti, vrátane najväčšieho svetového internetového obchodu Amazon. K zabezpečeniu životaschopnosti takýchto služieb musia firmy preukázať, že ich drony sú spoľahlivé a bezpečné. Objavujú sa pochybnosti o tom, či bude mať verejnosť k hlučným dronom prepravujúcim po mestách zásielky ústretový prístup, píše BBC. (ČTK)

Ruský vyhľadávač predstavil svoj prvý smartfón
Po niekoľkotýždňovom odklade 5.12.2018 ruská internetová spoločnosť Jandeks (Yandex) predstavila svoj prvý inteligentný telefón, ktorý má firme uľahčiť prechod zo sveta služieb do sféry výrobkov. Tvorca dominantného vyhľadávača v Rusku a celom postsovietskom priestore musel v posledných rokoch diverzifikovať aktivity a rozširovať iniciatívy, hlavne  mobilné aplikácie, aby obhájil podiel na trhu pred Google. Smartfón Jandeks bude dostupný výhradne v čiernej farbe. Telefón bude stáť v prepočte 238 €. Bude teda lacnejší ako podobné produkty od firiem Apple a Samsung. Fungovať bude s operačným systémom Android. Prostredie Jandeksu v podobe aplikácii typu platby, hudba, mapy a taxi bude predinštalované. Hlavnou zvláštnosťou má byť ale hlasová asistentka Alisa, vybavená umelou inteligenciou.
 "Vnútri telefónu sú aplikácie prezentované ako ucelený systém s Alisou v centre diania. K vykonaniu úlohy nie je nutné otvárať jednotlivé aplikácie, ale stačí sa opýtať Alisi," povedal agentúre AFP Fjodor Ježov. (ČTK)

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie