5.12.2018 06:00 | Macho

Už ste niekedy klamali svojmu lekárovi? Nie ste sami

Tej rozprávke o nefajčení a každodennom behu snáď neverí ani on sám.
Tej rozprávke o nefajčení a každodennom behu snáď neverí ani on sám.
Zdroj: iStockphoto
Súčasťou medicínskej praxe je poučovanie pacientov o správnom životnom štýle ako prevencie množstva ochorení. Lenže práve zo strachu napomenutia, aby upravili svoje nezdravé správanie, osem z desiatich pacientov radšej zaklame a zatajuje dôležité informácie.

Vyplýva to z nového prieskumu na vzorke 4,5 tisíca amerických pacientov, ktorý vykonali  lekári z University of Utah. Pokiaľ zoberieme do úvahy, že podobná situácia panuje aj v Európe, majú lekári v snahe odhaliť všetky rizikové faktory pre rozvoj rôznych ochorení dosť náročnú prácu. Musia totiž vzbudiť v pacientovi dostatočnú dôveru na to, aby ho prinútili otvorene rozprávať o všetkých aspektoch jeho životného štýlu, ktorých náprava by mohla prispieť k liečbe či prevencii ochorení. Lenže musia to robiť tak, aby sa pacient nebál poučovania a odsudzovania svojho správania.

Najmenšie sebavedomie majú pred lekármi mladé dievčatá. Tie klamú najčastejšie. Pacienti vo všeobecnosti zatajujú hlavne to, ako často cvičia, koľko vyfajčia cigariet, koľko pijú alkoholu, či užívajú drogy, čím sa bežne stravujú a koľko vážia, „Väčšina ľudí chce, aby si o nich lekár myslel to najlepšie. Obávajú sa poučovania a posudzovania svojho životného štýlu,“ tvrdí autorka výskumu doktorka Angela Fagerlinová. Pacienti sa tiež veľmi často obávajú opäť niečo ešte raz opýtať, čomu nerozumejú a čo sa týka ich liečby. Inak najčastejšie s lekárom nesúhlasia kvôli jeho odporučeniu o zdravom životnom štýle, kvôli odporúčanej miere cvičenia a navrhovanej zdravej strave. A najčastejšie zatajujú užívanie nepredpísaných liekov či naopak zabúdajú na užívanie predpísaných liekov.

VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie