8.12.2018 06:00 | Zaujímavosti

Dražba mladučkej nevesty vyvolala vlnu pohoršenia

Zdroj: ghpage.com
Na päťsto kráv, dve luxusné autá, 10.000 dolárov (cca 8770€), dva bicykle, čln a niekoľko mobilov vystúpila cena pri horúčkovitom dražobnom boji o detskú nevestu v Južnom Sudáne. Dražba bola ohlásená na facebooku a pritiahla na internete nemalú pozornosť, napísala agentúra AP.

Podľa miestnej vlády je to najvyššia cena, ktorá bola v tejto krajine ničenej občianskou vojnou za nevestu kedy zaplatená. Víťazný dražiteľ je trikrát starší ako 17 ročné dievča. Dražby sa zúčastnili najmenej štyria ďalší muži, uviedol právnik obhajujúci ľudské práva Philips Anyang Ngong, ktorý sa túto dražbu pokúsil nedávno zaraziť. Medzi dražiteľmi bol aj zástupca guvernéra štátu. "(Dievča) bolo degradované na obyčajný tovar," povedal agentúre AP Ngong, ktorý aféru pokladá za "najväčší test, pokiaľ ide o zneužívanie detí, obchod s ľuďmi a ich draženie". Všetci, ktorí sa na aukcii podieľali, by podľa neho mali byť potrestaní. Nyalong, dražené dievča, sa tak stala  deviatou ženou víťazného dražiteľa. Fotografie zverejnené na facebooku ju zachytávajú, ako v okázalých šatách sedí vedľa ženícha a zrak odovzdane klopí k zemi.

V Južnom Sudáne je kultúrnou zvyklosťou za nevesty im rodinám platiť, väčšinou vo forme kráv. Krajina je tiež známa dlhou tradíciou detských sobášov. Hoci je táto praktika teraz  nezákonná, 40 percent dievčat sa vydá pred dovŕšením 18 rokov, uvádza Populačný fond OSN (UNFPA). Súperenie dražiteľov vyvolalo rozhorčenie v Južnom Sudáne aj za hranicami krajinami. Facebook príspevok o dražbe zmazal až po vyše dvoch týždňoch. "Toto barbarské počínanie pripomína staré trhy s otrokmi. Skutočnosť, že sa dá v súčasnosti nejaké dievča  predať ako manželka pomocou najväčšej svetovej sociálnej siete je až neuveriteľná," uviedol George Otim, ktorý riadi miestnu pobočku humanitárnej organizácie Plan International.

Juhosudánska vláda síce prax detských sobášov zavrhuje, ale zároveň tvrdí, že nemôže regulovať kultúrne normy jednotlivých komunít, hlavne tých v odľahlých oblastiach. "Nedá sa to nazývať prihadzovaním, ako by to bola aukcia," komentoval kauzu hovorca  vlády Ateny Wek Ateny. "Ak sa na to pozeráte európskymi očami, môžete to nazvať dražbou. Ale musíte sa na to pozrieť očami Afričana - ako na tradíciu, ktorá je stará tisíce rokov," dodal. S týmto stanoviskom ale nesúhlasia niektorí zákonodarcovia a aktivisti.

Šéfovi úradu, ktorý tu bojuje proti obchodovaniu s ľuďmi, dražba neplnoletej dievčiny pripomína iné prípady, ktoré v krajine zaznamenal. Dievčatá napríklad v manželstve skončia pod nátlakom alebo ľsťou potom, čo im niekto povie, že budú žiť u príbuzných, alebo že pôjdu do školy. V ďalších prípadoch zoberú dievčatá, ktoré vyrástli v juhosudánskej regióne, naspäť do vlasti, kde ich donútia vstúpiť do manželstva. Niekoľko ľudí agentúre AP podalo svedectvo o dievčatách, ktoré prišli na domnelé prázdniny, rodina im zobrala cestovné pasy a prinútila ich sa vydať.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie