4.12.2018 06:00 | Macho

Expert z Harvardu: Nikto by nemal zjesť denne viac ako ...

Zdroj: iStockphoto
Zdravotníci odporúčajú, aby jedna porcia vyprážaných hranolčekov obsahovala maximálne pätnásť kusov. Bežná porcia v reštaurácii či stánku rýchleho občerstvenia pritom obsahuje štvornásobok.

Profesor Eric Rimm z Harvardovej univerzity ale tvrdí, že človek by denne nemal zjesť viac ako šesť kúskov, teda šesť jednotlivých zemiakových hranolčekov. Akékoľvek väčšie  množstvo je „samovražda“. Šesť kúskov prepraženého zemiakového škrobu je podľa neho množstvo, ktoré telo strávi bez zhubných následkov na metabolizmus, na hladinu krvnej glukózy, na prebytok tukov a jednoduchých cukrov v krvi a na telesnú hmotnosť.

Ľudia, ktorí sa úplne vyhnú hranolčekom, žijú dlhšie a majú zdravšie srdce a cievy. Už tri porcie týždenne výrazne zvyšujú riziko ochorení obehovej sústavy, pričom v ostatných 25 rokoch zažívame doslova epidémiu chorôb srdca a ciev,“ obhajuje svoj postoj profesor Rimm. Jeho článok pre New York Times vzbudil veľkú diskusiu na internete. Niet sa čomu čudovať. Siahnuť Američanom na milované hranolky je ako Slovákom povedať, aby okamžite prestali piť alkohol.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie