4.12.2018 16:00 | Zaujímavosti

Aj malý pavúk dokázal vedcov poriadne prekvapiť

Zdroj: Famous
Typickým znakom cicavcov je kojenie, teda kŕmenie mláďat špeciálnym výlučkom žliaz. Práve táto schopnosť ich odlišuje od ostatných skupín živočíchov. Ale objav čínskych vedcov hovorí niečo iné.

Tí tvrdia, že kojenie si osvojili aj pavúky. Popísali jeden druh z čeľade skákavkovitých, do ktorej patria lovci hmyzu netvoriaci typické pavúčie siete. Tieto článkonožce pritom mláďatá kŕmia akýmsi pavúčim mliekom, ktoré obsahuje štyrikrát viac bielkovín ako kravské mlieko.

Sekrét, ktorý vylučujú samičky druhu Toxeus magnus síce nie je pravým mliekom, pretože sa netvorí v žľazách zhodných svojou stavbou s mliečnou žľazou cicavcov, ale vzniká na brušnej strane zadočku, odkiaľ ho mláďatá aktívne nasávajú. Sekrét je proteínovou výživou mláďat a taký spôsob výživy potomkov bol zatiaľ popísaný práve iba u cicavcov. Samice pavúkov touto výživou kŕmia potomkov štyridsať dní, teda aj po dosiahnutí pohlavnej zrelosti a plnej nezávislosti na samici.

Skákavky ako skupina pavúkov netvoria siete, ale zakrádajú sa po rastlinách za svojou korisťou, ktorú v poslednej chvíli prekvapia tak, že na ňu skočia a vpustia do nej hryzadlami jed a tráviace šťavy. Pavúčice druhu Toxeus magnus vylučujú výživu pre mláďatá z tzv. epigastrickej ryhy, kadiaľ prenikajú von vajíčka. Podľa čínskych vedcov tak vzniká výživa pravdepodobne z neoplodnených vajíčok, ktoré v tele samíc ostanú po kladení. „Je to udivujúce pozorovanie pri druhu, ktorý bol považovaný za samotársky žijúci,“ tvrdí doktor Čchen Čan-čchi, ktorý „kojenie“ u pavúkov opísal. Tekutú (kašovitú) výživu podávajú mláďatám aj holuby, tvoria vo svojom hrvole špeciálnu zmes výlučkov a natrávenej potravy, ktorú odovzdávajú holúbätám priamo do zobáku. Istá forma špeciálnej výživy pre mláďatá je známa aj u švábov, ktoré vylučujú špeciálny sekrét v ústnom ústrojenstve.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie