30.11.2018 06:00 | Macho

Po 30 rokoch chcú vysťahovať talianskeho Robinsona

Ružová pláž ostrova Budelli.
Ružová pláž ostrova Budelli.
Zdroj: iStockphoto
Mauro Morandi (79) žije odlúčene na ostrove Budelli medzi taliansku Sardíniou a francúzskou Korzikou už takmer 30 rokov. Pred dvomi rokmi bol ale "jeho" ostrov, ktorý preslávila Ružová pláž, začlenený do národného parku súostrovia Maddalena a úrady chcú, aby Morandi miesto opustil.

Muž ale tvrdí, že len tak neodíde, napísal web denníka The Daily Telegraph. Bývalý učiteľ telocviku sa v roku 1989 vybral do južného Pacifiku na katamarane. Plachetnica s dvomi trupmi sa mu ale rozbila blízko Budelli. Ostrov sa stroskotancovi natoľko zapáčil, že už ho nikdy neopustil, a časom si vyslúžil prezývku taliansky Robinson. Po dlhý čas bola jeho prítomnosť tolerovaná a bol považovaný za neoficiálneho správcu ostrova. Nedávno ale úrady oznámili, že jeho príbytok zbúrajú a na jeho mieste postavia "ekologické observatórium“, z ktorého budú správcovia národného parku dozerať na turistov. Morandi by mal svoje útočisko vypratať do januára.

Ostrov Budelli bol predtým v súkromných rukách. Súčasťou spomínaného národného parku sa stal v roku 2016, čo zmarilo plány jedného novozélandského podnikateľa vybudovať tu ekologický prázdninový rezort. Sardínska komisia pre cestovný ruch miesto popisuje ako "jeden z najjagavejších skvostov súostrovia Maddalena, ktorý preslávila tyrkysová voda a Spiaggia rosa (Ružová pláž), jedna z najkrajších pláží Stredozemného mora".

„Robinson“ pochádzajúci z mesta Modena, chce proti nariadeniu úradov bojovať a obhajuje sa tým, že jeho prítomnosť ostrov chráni. Bráni výletníkom, aby si odvážali vzácny ružový piesok a aby kotvili a kúpali sa tam, kde je to zakázané. "Viem, že ma odtiaľto chcú vyhodiť, ale nevzdám sa," povedal denníku La Nazione. "Som presvedčený, že som tu potrebný. Turisti, čo sem jazdia, večne nedodržiavajú pravidlá. Národný park sem síce umiestnil kamery, ale to nestačí," dodal. S podobným nariadením sa Morandi stretol už v roku 2017. Petíciu, aby mohol na ostrove ostať vtedy podpísalo 18.000 ľudí. Po 29 rokoch, ktoré tu strávil, si nedokáže predstaviť, že by žil niekde inde. "Mám jediné želanie - nechajte ma tu pokoji ostať," odkazuje úradom pán Morandi.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie