1.12.2018 16:00 | Zaujímavosti

Thajskí budhistickí mnísi riešia závažný problém

Zdroj: iStockphoto
Tisíce budhistických mníchov denne chodia po Thajsku a dostávajú dary od veriacich. Sladké nápoje a priemyslovo vyrábané koláče, ktorými sú obdarovávaní, spôsobujú, že sú často obézni.

"Pokým som prišiel sem a začal držať diétu, sotva som prešiel 100 metrov," hovorí Pipit Sarakitvinon, ktorý prišiel na prehliadku do nemocnice špecializujúcej sa na liečbu mníchov. Tých je v tejto prevažne budhistickej krajine s takmer 70 miliónmi obyvateľov viac ako 300.000. Sarakitvinon sa raduje, že sa mu vďaka diéte, ktorú začal začiatkom roka, podarilo schudnúť zo 180 kilogramov na 150.

Tradícia naturálnych milodarov pre mníchov je veľmi zakorenená nielen v Thajsku, ale aj v Barme alebo Kambodži, kde sú všade sochy bacuľatého Budhu. Klasický milodar v podobe ryže sa však zmenil na košíky nezdravého jedla, čipsy a energetické nápoje. Od milodarov veriacich v tejto krajine, ktorá zažíva škandály okolo mníchov, ktorí si žijú na vysokej nohe alebo spreneverujú peniaze pre osobnú potrebu, nič neodradilo, pretože tento "dobrý skutok" je považovaný za prísľub šťastia. Vo veľkých mestách vrátane Bangkoku sú stále vidieť bosí mnísi kráčajúci po uliciach. Mnohí však dostávajú dary, bez toho, aby prekročili prah svojho chrámu. A v supermarketoch sú týmto milodarom vyhradené celé police. "Pokiaľ jedia to, čo im darujeme, a sú spokojní, myslíme si, že to jedlo taktiež dostanú naši drahí zomrelí," vysvetľuje Pračaksvič Lebnak, vysoký činiteľ na ministerstve zdravotníctva. "Niektorí ľudia mníchom dokonca dávajú cigarety," povzdychne si.

Priveľmi mastné, sladké a slané milodary vedú k tomu, že sa u budhistických mníchov často vyskytuje cukrovka a vysoký krvný tlak. Obezita je však na vzostupe v celej thajskej spoločnosti. Podľa štúdie realizovanej v roku 2018 na severovýchode Thajska, ktoré je v Ázii obezitou najviac zasiahnuté, bolo z 3500 hodnotených mníchov 15 percent obéznych. Avšak univerzitný profesor Džongdžit Angkatavanič s odvolaním na iné štúdie uvádza, že u opýtaných mníchov dosahovala obezita 48 percent. Na vine sú sladké nápoje, ktoré mnísi hojne popíjajú, pretože popoludní  nemajú dovolené jesť tuhú stravu. V nemocnici v Bangkoku, ktorá je určená pre mníchov, hlása veľký panel hneď pri vstupe, že "najlepší nápoj je voda". Dočítame sa na ňom o najbežnejších sladkých nápojoch, ako je zelený čaj, malinovky a energetické nápoje, a je tu uvedené, koľko lyžičiek cukru fľaša nápoja obsahuje.

Problém tkvie v tom, že podľa učenia Budhu majú mnísi prijať všetky milodary. Navyše v Thajsku mnísi nešportujú, uvádza mních Pchra Radžvoramuni, ktorý sa podieľal na spísaní  charty. "V takom prípade by mali cvičiť, meditovať pri chôdzi, ráno upratovať chrám, zametať podlahu," hovorí. Mních Pipit si z toho vzal ponaučenie. Viac chodí a snaží sa menej jesť. "Dnes venujem viac pozornosti tomu, čo mi ľudia darujú," dodáva.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie