28.11.2018 16:00 | Zaujímavosti

JAR je novým rajom lovcov dinosaurov

Zdroj: reprofoto YouTube / TRT World Now
Nad juhoafrickou stepou sotva začína vychádzať slnko, ktoré ožaruje skupinu vedcov s batohmi na chrbtoch. Tá zvoľna a ťažko postupuje po svahu, aby z kameňa dostala skamenelinu plaza vyhynutého pred 200 miliónmi rokov.

Ešte niekoľko metrov a hľa: uprostred sutín ležia dva obrovské bloky kameňa, ktoré skrývajú tajomstvo strašného predka dnešných krokodílov, píše agentúra AFP. Jeho pozostatky začal odhaľovať už pred tromi rokmi profesor Jonah Choiniere so svojim tímom z Witwatersrandskej univerzity v Johannesburgu. Ich cesta dnes vedie na farmu v Rosendale uprostred Juhoafrickej republiky, kde medzi antilopami a dobytkom zebu všetko začalo. "V roku 2015 tu objavil jeden z mojich študentov kosti, ktoré vytŕčali zo zeme," hovorí americký paleontológ, ktorému sa košeľa presiaknutá potom lepí na telo. "Uvoľnili sme ich a doniesli do laboratória. Potom sme si uvedomili, že ide o bedro celkom  neznámeho druhu. O tri roky neskôr sme sa sem vrátili, aby sme vybrali zo zeme zvyšok tohto zvieraťa," dodáva.

Bola to ťažká akcia. Kameň, v ktorom boli uväznené skameneliny, bol dôkladne obalený jemnou ochrannou prikrývkou zo sadry. Najmenej päť hodín sušenia, niekoľko dobre mierených rán sekáčikom, tri páry rúk a blok sa uvoľnil, bez toho, aby sa rozbil. V univerzitnom laboratóriu takmer 300 kilometrov ďaleko bol zverený skúseným rukám Wilfreda Bilankuluho. "Moja práca spočíva v tom, že z bloku dostanem von skamenelinu. Odstránim ochranu, ktorá ju pokrýva, a pomaly uvoľním kameň s pomocou zubárskych nástrojov," vysvetľuje. To predstavuje 8 až 12 mesiacov práce a najmenej tak dlho je potom skamenelina preskúmavaná, porovnávaná a popisovaná. "Je to pre nás dobrý nález. Veľmi sme nevedeli, čo tam nájdeme. Môžem povedať, že to prekonalo naše očakávanie," mädlí si ruky Jonah Choiniere.

Študent paleontológie Rick Tolchard je rovnako nadšený. Vie, že sa ocitol tvárou v tvár neuveriteľnému predkovi rodiny krokodílov, ktorí dnes žijú v mŕtvych ramenách afrických riek. "Pred 250 až 200 miliónmi rokov boli tieto zvieratá dominantnými mäsožravcami. Boli nájdení po celom svete, nie však v Juhoafrickej republike," hovorí. "Niektorí sa museli, ak si predstavujú, podobať krížencovi medzi krokodílom a levom. Veľký štvornožec s masívnymi čeľusťami. Ten, ktorého sme objavili, chodil po dvoch nohách a musel vyzerať skôr ako dinosaurus," uvádza Tolchard. V posledných rokoch sa Juhoafrická republika presadila ako obľúbený terén pre lovcov dinosaurov.

Iba hodinu cesty od farmy Heelbo odhalili Jonah Choiniere a jeho tím skameneliny ďalšieho druhu dinosaura, doteraz taktiež neznámeho, z čias pred 200 miliónmi rokov. Tento bylinožravý kolos s hmotnosťou 12 ton a s výškou štyri metre obrátil hore nohami genealogický strom vyhynutých príšer. Mohol byť prvým z obrov, bratrancom sauropodov vážiacich 60 ton, ktorí vládli na Zemi o 100 miliónov rokov neskôr a pred pár rokmi zabezpečili úspech filmu Jurský park od režiséra Stevena Spielberga. Podľa expertov je juh afrického kontinentu ideálnym miestom pre štúdium prechodu medzi triasom a jurou, kedy masovo vyhynuli niektoré druhy, ako sa to ostatne vo vývoji našej planéty dialo. "Viac ako dve tretiny Juhoafrickej republiky ukrývajú skameneliny. Málo tu prší, a tak niektoré regióny podliehajú rýchlo erózii a skameneliny ľahko vystupujú na povrch," vysvetľuje Jonah Choiniere. "Vždy, keď tu kopeme, máme dobrú nádej, že narazíme na niečo nové. Je to krajina dinosaurov. Moji študenti a ja budeme mať stále čo odhaľovať," dodáva.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie