27.11.2018 16:00 | Zaujímavosti

Na planétu treba myslieť aj pri pohrebe

Zdroj: iStockphoto
Moderné trendy sa nevyhýbajú ani takej oblasti, akou je pohrebníctvo. V posledných rokoch chcú pozostalí stále častejšie myslieť na životné prostredie aj pri príprave poslednej cesty svojho blízkeho.

Vyberajú preto "zelené" rakvy a urny - bez škodlivých lakov a umelých hmôt. A dokonca aj nebožtíka je už možné obliecť do biologicky odbúrateľných šiat, informovala agentúra DPA.

"Topánky do rakvy už nedávame," hovorí Michael Biesemann, majiteľ pohrebného ústavu v západonemeckom meste Wesel blízko holandskej hranice. "V nebi ich aj tak nikto nepotrebuje," dodáva a pripomína, že obuv zaťažuje pôdu, pretože sa aj rokoch  pod zemou úplne nerozložia. Podľa Biesemanna sa trend brať ohľad na životné prostredie aj pri pochovávaní  presadzuje v Nemecku už niekoľko rokov. "Ľudia sa pýtajú na rakvy bez škodlivého laku," vysvetľuje. Jeho pohrebná služba dokáže dopyt uspokojiť: používa drevo natrené prírodnými olejmi a glej z kostí. "Tretina našich rakiev je už bio," dodáva  Biesemann.

Urny zo zemiakového škrobu, oblečenie pre nebožtíkov bez umelých hmôt či rakvy bez škodlivého laku sú v trende. "Smrť sa stáva zelenšou," myslí si aj šéf Spolkového zväzu pohrebných služieb Jürgen Stahl. "Predávam už skoro iba bio-urny," dodáva. Nový trend sa dá ukázať podľa Stahla práve na príklade urien: Stále častejšie sa vyrábajú z prírodných látok, ako sú rôzne rastlinné výťažky, cukor, včelí vosk či zemiakový škrob. Urny sa potom v krajine či v mori bez problému rozložia. U rakiev z dubového dreva potretých prírodným olejom vzrástol podiel na trhu z 25 percent v roku 2016 na súčasných 40 percent, vyplýva z prieskumu vykonaného zväzom pohrebných ústavov pod Stahlovým vedením.

Bio-produkty pritom nemusia byť vždy drahšie ako výrobky menej priaznivé k životnému prostrediu, aj keď podľa Stahla väčšina skutočne drahšia je: približne o pätinu. Trendom ostaných rokov sú aj pohreby do mora, rozsypanie popola vo voľnej prírode či pohreby v lesoch, ktoré sú k tomuto účelu určené. V boji za lepšie životné prostredie sa ale musíme podľa Stahla zmieriť s jednou vecou: samotné ľudské telá ale veľmi bio nie sú. Nebožtíci obsahujú napríklad zvyšky liečiv, zubné výplne či náhrady iných častí tela. Po pohrebe sa tak do zeme dostanú látky, ktoré môžu byť pre životné prostredie a prírodu škodlivé. V tom nepomôže ani rozhodnutie nechať nebožtíka spáliť. Rozdiel je len jediný: Škodlivé látky sa pri kremácii nedostanú do pôdy, ale do ovzdušia.

Čítajte ďalej
VIDEO