27.11.2018 06:00 | Technika

Po prvých instantných fotoaparátoch sa len tak zaprášilo

Zdroj: iStockphoto
Najznámejším vynálezom amerického inžiniera Edwina Landa je "instantný fotoaparát", známy pod menom Polaroid. Túto vo svojej dobe revolučnú novinku si ako prví mohli 26.11.1948 kúpiť zákazníci jedného obchodného domu v americkom Bostone.

Land so svojimi spoločníkmi však dokázal na začiatok vyrobiť len päťdesiat prístrojov, po ktorých sa napriek vysokej cene (89,75 doláru, čo bol takmer priemerný týždenný plat) len tak zaprášilo. Vypredané boli už v prvý deň. Cesta od prvotného nápadu až k fotografickému prístroju, u ktorého by sa nemuselo čakať na zdĺhavé vyvolávanie filmu a potom ešte  vytváranie pozitívu, trvala päť rokov. Impulzom pre vynález, ktorý Landovo meno natrvalo zapísal do dejín, sa stala jeho malá dcérka, ktorá sa ho na jednej prechádzke počas vojny opýtala, prečo vlastne nemôže vidieť obrázky z foťáku hneď. A nadaný technik, ktorý vtedy okrem iného pracoval na prístrojoch pre nočné videnie, sa dal do práce.

Land spolu s partnerom Georgom Wheelwrightom vyvinuli špeciálne chemické vrstvy pre zvitkové filmy, ktoré po naexponovaní snímky zareagovali na chemické zložky v papieri. Vytiahnutá snímka sa na vzduchu počas minúty ustálila do čiernobielej fotografie. Prvý prototyp verejne predviedol už vo februári 1947, takmer dva roky ale trvalo, pokým sa podarilo začať aspoň obmedzenú výrobu. Už počas prvého roku sa potom predali aparáty za päť miliónov dolárov.

Fotoaparát Polaroid, ktorému v roku 1963 pribudla farebná verzia, sa stal obľúbeným prostriedkom ako pre rodinnú zábavu, tak pre profesionálov. Napríklad ho pri nakrúcaní filmov často používali skriptky, starajúce sa o detaily v záberoch. Čaro okamžitého výsledku fungovalo až do začiatku 21. storočia, kedy prišiel drvivý nástup digitálnej fotografie. Ten pôvodný firma Polaroid síce neustála, samotná instantná fotografia ale prežila a filmy a fotoaparáty rôznych značiek sa dajú kúpiť dodnes.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie