26.11.2018 16:00 | Zaujímavosti

Sonda InSight dosadla na Mars: Čo bude nasledovať?

Zdroj: reprofoto YouTube / LockheedMartinVideos
Americká sonda InSight úspešne pristála na Marse. Informácia o otvorení solárnych panelov prišla sedem hodín po pristátí, uviedla NASA

AKTUALIZOVANÉ 27.11.2018
Správne roztvorenie panelov je dôležité pre zásobovanie sondy elektrickou energiou. Pristávací manéver trval šesť a pol minúty a sonda počas tejto doby vstúpila do riedkej marsovské atmosféry s rýchlosťou 19.800 km/h a postupne s pomocou tepelného štítu, padáku a pristávacích dýz spomalila na 8 km/h. InSight podľa plánu dosadla na severnú pologuľu na planine Elysium v blízkosti rovníka. Po pristátí by mala s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra. Podľa vedcov by nám v priebehu dvoch pozemských rokov, čo sa rovná približne jednému roku na Marse, mali tri hlavné experimenty misie InSight poskytnúť 3D obraz planéty. (ČTK, TASR)

- - -
Posledných pár hodín ostáva do plánovaného pristátia robotickej sondy InSight na povrchu Marsu. Pokiaľ sonda v pondelok 26.11.2018 o 20:54 SEČ pristane podľa plánu, úspešne tak skončí jej sedemmesačná cesta dlhá vyše 484 miliónov kilometrov. Člen tímu pripravujúceho misiu novej marsovskej sondy Bruce Banerdt na tlačovej konferencii 25.11.2018 pripomenul, že hoci sa môže pristátie javiť ako vyvrcholenie, ide iba o začiatok misie. "Aj po pristátí budeme musieť trpezlivo čakať, pokým sa začne robiť veda," dodal.

InSight sa má stať prvou sondou, ktorá bude skúmať vnútro Marsu, vrátane jadra planéty. Cieľom projektu je "zmapovať vnútro Marsu v troch dimenziách". "Vraciame sa späť ku koreňom Slnečnej sústavy," komentoval potenciál misie Banerdt. "Študovali sme Mars z obežnej dráhy a z povrchu od roku 1965. Teraz sa konečne pozrieme dovnútra Marsu a posilníme tak naše znalosti tejto susednej planéty, zatiaľ čo NASA pripravuje vyslanie ľudských prieskumníkov do vzdialenejších kútov Slnečnej sústavy," uviedla Lori Glazeová z oddelenia planetárnych vied NASA.

Ako pripomenul aj manažér misie InSight Tom Hoffman, úspešné pristátie na Marse nie je samozrejmosťou. V okamžiku, kedy hovoril na tlačovej konferencii, mali stále inžinieri  NASA pred sebou urobenie poslednej korekcie letovej dráhy, ktorá má zabezpečiť, že InSight dosadne na povrch Marsu na vopred stanovenom mieste v rovinatej oblasti Elisium Planitia. Približne dve hodiny pred vniknutím stroja do atmosféry červenej planéty by ešte vedci mohli sonde odoslať finálnu aktualizáciu pristávacieho algoritmu. Potom už sa má sonda na povrch Marsu dopraviť sama na základe pristávacieho programu. Kľúčová sekvencia, počas ktorej InSight preletí atmosférou Marsu a spomalí z rýchlosti cca 20.000 km/h až na 8 km/h, zaberie približne sedem minút. Signál o tom, že sonda je po pristátí plne funkčná, by mal do kontrolného centra NASA doraziť v 26.11.2018 jednu minútu po 21:00 hod.

Vizualizácia optimálneho pristátia


Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie