26.11.2018 06:00 | Macho

Prečo je dobré poznať svoj fyziologický čas?

Zdroj: iStockphoto
Ľudské telesné pochody sú riadené striedaním svetlej a tmavej časti dňa. Určité fyziologické procesy sa tak cyklicky opakujú a každý deň v určitú hodinu sú niektoré orgány aktívnejšie a iné naopak v stave pokoja.

Presnosť týchto cyklov je dôležitá pre zdravý a dlhý život. Naopak ich narušenie súvisí s rozvojom cukrovky, obezity, rakoviny, chorôb srdca a demencie. Vedci z Illinois vyvinuli nový krvný test, podľa ktorého lekári môžu určiť, v akom fyziologickom čase sa každý človek nachádza. Podľa toho, či je skôr škovránok, sova alebo niečo medzi nimi.

Ľudia sa totiž vo fyziologickom čase medzi sebou odlišujú. A fyziologický čas jedinca nemusí zodpovedať času spoločenskému, takže taká sova veľmi trpí, pokiaľ musí stávať skoro ráno, pretože jej telo má polnoc, zatiaľ čo škovránok je vyčerpaný, keď musí ponocovať. Oba extrémy narušujú biorytmy v tele, čo môže viest až k rozvoju závažných ochorení.

Určiť u každého človeka jeho denný rytmus fyziologických hodín a presný čas týchto hodín nebolo ľahké. Vyžadovalo to opakované odobratie krvi a jej diagnostiku. Vedci z Illinois ale vyvinuli nový systém vyšetrenia krvi, ktorému stačí jediný odber a výsledok je hotový do hodiny a pol. Krvný test pomenovali TimeSignature a ponúkajú ho odborníkom po celom svete. Môže totiž pomôcť s lepším dávkovaním kritických liekov. U mnohých liekov je totiž kľúčové, aby boli podávané v presnom fyziologickom čase, kedy určité orgány pracujú na maximum a iné naopak spia. Tak je možné výrazne zvýšiť účinnosť liekov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie