24.11.2018 16:00 | Military

Vrah Kennedyho svoju obeť dlho neprežil

Zdroj: northfoto.com
Dva dni po tom, čo Lee Harvey Oswald zastrelil amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, bol mŕtvy aj sám atentátnik. Na chodbe dallaského policajného riaditeľstva ho 24.11. 1963 zastrelil majiteľ nočného klubu Jack Ruby.

Umlčal tak najdôležitejšieho účastníka atentátu, ktorý je jednou z najdiskutovanejších udalostí novodobých amerických dejín a okolo ktorého dodnes koluje množstvo konšpiračných teórií. K nim prispel aj osud samotného Jacka Rubyho, ktorý tvrdil, že Oswalda (†24) zastrelil zo súcitu k vdove po prezidentovi a z túžby pomstiť sa jeho vrahovi. Pôvodne bol v marci 1964 za vraždu odsúdený k trestu smrti, nakoniec sa ale dočkal obnovy procesu. Pokým ale mohla porota vo februári 1967 opäť zasadnúť, Ruby začiatkom januára toho istého roku zomrel.

Atentátom na JFK aj súvisiacou vraždou Oswalda sa zaoberala zvláštna vyšetrovacia komisia, ktorú v decembri 1963 ustanovil Kennedyho nástupca Lyndon Johnson. Táto takzvaná Warrenova komisia po desaťmesačnom vyšetrovaní dospela v septembri 1964 k záveru, že strojcom a páchateľom atentátu bol sám Oswald bez akéhokoľvek spolupáchateľa. Už predtým vydala Warrenova komisia správu, že rovnako ako Oswald jednal sám a z vlastných pohnútok aj jeho vrah Jack Ruby.

Správa Warrenovej komisie však hneď po zverejnení narazila na kritiku a nedôveru, ktoré pretrvávajú dodnes. Atentátom na Kennedyho sa tak americké úrady zaoberali aj neskôr. Napríklad v polovici 70.rokov bola ustanovená komisia Snemovne reprezentantov, ktorá v roku 1979 pripustila verziu viacerých strelcov, čím podporila teórie o sprisahaní. Nakoniec sa ale možnosť druhého strelca nepotvrdila a v roku 1988 bolo vyšetrovanie uzatvorené s rovnakým záverom ako v roku 1964.

 

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie