25.11.2018 06:00 | Macho

Hor sa do sauny: Severania o tom vedia svoje

Zdroj: iStockphoto
Pre severské národy je saunovanie bežné ako pre nás letné kúpanie na jazere. Takí Fíni si ho dopriavajú ešte častejšie, mnohí aj niekoľkokrát týždenne, a aj vďaka tomu majú oveľa menej problémov s pľúcami a zriedkavejšie trpia zápalom pľúc.

Vedci z fínskeho Kuopia a anglického Bristolu preukázali, že saunovanie skutočne znižuje riziko ochorení infekciou pľúc. U mužov, ktorí si saunu doprajú aspoň dvakrát týždenne, sa riziko zápalu pľúc zníži o tridsať percent, pokiaľ do extrémne horúcej miestnosti chodia štyrikrát týždenne, riziko je nižšie o štyridsať percent. A znižuje sa aj riziko iných infekcii dýchacích ciest a dokonca aj astmy.

„Tieto dôkazy sa pridávajú k ďalším poznatkom o priaznivých účinkoch sauny na akútnej a chronickej chorobe. Sauna je príjemná a uvoľňujúca činnosť. Je to bezpečná a väčšinu ľudí dobre znášaná procedúra,“ tvrdia autori. Sauna tiež pomáha osobám s vysokým krvným tlakom, ale je nebezpečná pre pacientov krátko po infarkte srdce či s niektorými ťažkými chorobami obehovej sústavy.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie