24.11.2018 06:00 | Zaujímavosti

Šikmá veža v Pise vďaka inžinierom omladla a stále stojí

Zdroj: iStockphoto
Slávna veža v talianskej Pise sa prestala nakláňať, dokonca sa o kus napriamila vďaka inžinierskym prácam, ktoré majú túto stredovekú pamiatku a jednu z hlavných talianskych turistických atrakcii zachrániť.

"Veža v Pise je stabilná a jej naklonenie sa nepatrne znížilo," oznámil tím odborníkov, ktorý dozerá na priebeh reštauračných prác a neskoro románsku zvonicu už 17 rokov monitoruje. Profesor inžinierstva Nunziante Squeglia uviedol, že odklon veže vysokej 54,4 metra od zvislej osi sa znížil o štyri centimetre. Odklon je teraz o pol stupňa menší ako na prelome tisícročia. "Je to ako by sme jej z veku ubrali dve storočia," konštatoval ďalší z odborníkov tímu, profesor Salvatore Settis.

Stavba mramorovej zvonice začala v roku 1173. Kvôli ílovitému podložiu sa značne nakláňala už v dobe, kedy bolo dokončené tretie poschodie a trvalo takmer storočie, pokým sa v stavbe pokračovalo. V tej dobe získala aj ďalšiu "chybu krásy“: vtedajší stavitelia sa v snahe eliminovať vplyv vratkých základov rozhodli najvyššie poschodie podložiť. Veža sa tým mala "dorovnať", ale to sa nepodarilo - zvonica už nebola len naklonená, ale aj prehnutá. Až v 14. storočí mohli robotníci na vrchol usadiť najťažší zo všetkých siedmich zvonov, ktorý vážil tri a pol tony. Veža bola nakoniec dokončená okolo roku 1350 (s náklonom 2,1 metra). Zvonica sa ale nakláňala ďalej a na začiatku 90. rokov minulého storočia sa od zvislej osi odchyľovala o viac ako päť stupňov, teda o 4,5 metra. Vtedy odborníci presadili jej uzavretie.

Nasledujúce záchranné práce v rokoch 1993 až 2001, počas ktorých bolo podložie spevnené, rovnako ako veža, viedli k zmenšeniu náklonu zvonice o 44 centimetrov. Náklady prác agentúra AFP vyčíslila na 28 miliónov €. Klenot talianskej architektúry stojí na námestí Piazza dei Miracoli v Pise, kde sa nakláňajú všetky budovy, žiadna z nich však natoľko ako preslávená pamiatka.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie