22.11.2018 06:00 | Zaujímavosti

Biológovia ostali z veľdiela termitov v nemom úžase

Zdroj: Famous
Amazónia stále ukrýva veľké prekvapenia. Biológom sa tam podarilo objaviť obrovské pole termitísk. Podľa odhadov je ich viac ako dvesto miliónov. A tých superlatívov je viac.

Majú takmer 4000 rokov(!) a každé jedno sa týči nad zemou do výšky približne 2,5 metra. Kopy  hliny sú odpadom, ktorý termity druhu Syntermes dirus za štyri tisíc rokov  vydolovali a vyniesli na povrch. Každá kopa zeminy má okolo deviatich metrov do šírky. Pozorovateľovi pohybujúcemu sa po zemi sa väčšina termitísk ukrýva vriedkom tŕnitom lese polopúštnych drevín. Dobre viditeľné sú ale na Google Earth.

„Tieto hromady boli vytvorené jediným druhom termita, ktorý vytvoril masívnu sieť tunelov, ktoré mu umožňujú dostať sa k odumierajúcim listom pomerne bezpečne priamo z povrchu pôdy. Množstvo zeminy, ktoré vydoloval a navŕšil, dosahuje asi desať kubických kilometrov, čo predstavuje štyri tisíc pyramíd v Gíze. Je to pravdepodobne  najväčšia štruktúra vytvorená jediným druhom hmyzu,“ uviedol profesor Stephen Martin zo Salfordskej univerzity.

Izotopová analýza vzoriek odobraných z kôp preukázala, že najstaršie majú 3 820 rokov. Hniezda termitov sú uložené hlboko v zemi. Kopy na povrchu slúžia ako skládka stavebného odpadu a systém vetracích šácht, ktoré privádzajú vzduch do hniezda v podzemí. Termity sa živia hubami, ktoré pestujú na tlejúcom organickom materiály, ktorý získavajú na povrchu pôdy.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie