21.11.2018 10:20 | Macho

Zhrešili ste voči diéte? Nemajte výčitky, lebo ...

Zdroj: iStockphoto
Pokiaľ porušíme zásady redukčnej diéty, nenastane žiadna katastrofa, ale musíme to mať pod kontrolou.

Ak chceme dosiahnuť dlhodobý cieľ, ako je zníženie hmotnosti, potom nám výnimočné narušenie diéty zlepší náladu a posilní schopnosť odolávať iným pokušeniam. S odkazom na výsledky jednej zo štúdií to píše taliansky denník Corriere della Sera.

Vedci dospeli k záveru, že podľahnutie pokušeniu (pri dobrom dôvode) nám to pomáha to interpretovať nie ako zlyhanie, ale ako dôkaz sebakontroly. Myšlienka, že sa musíme za každú cenu vyhnúť každému gastronomickému pokušeniu je nepodložená. V tejto štúdii portugalskí a holandskí  vedci pomocou troch experimentov na osobách držiacich diétu ukázali, že v prípade, kedy je "nevhodné" správanie predbežne naplánované, môže pomôcť udržať si sebakontrolu a pokračovať v stanovenom programe.

Aké praktické ponaučenie si z toho môžeme zobrať? "Samozrejme nie je možné podľahnúť prvému pokušeniu, ktoré sa nám naskytne, to je spôsob, ako nad sebou stratiť kontrolu; podľahneme, keď k tomu máme dobré dôvody. A tieto dobré dôvody majú vždy čo do činenia s tým, že sme v spoločnosti druhých, nie s tým, že sa chceme odmeniť alebo utešiť," hovorí docentka Nicoletta Cavazzaová z Modenskej univerzity. "V praxi nie je užitočné začínať diétu s myšlienkou, že ju budeme v každom prípade dodržiavať dlhú dobu. Lepšie je hneď na začiatku zvážiť, za akých podmienok a z akých dôvodov sme pripravení porušiť obmedzenie: večera, pri ktorej napríklad ochutnáme miestnu kulinársku špecialitu, počas sviatkov, alebo počas rodinnej večere, kedy nechceme uraziť toho, kto varil a kto nás pozval. Potom sa vraciame k diéte s obnovenou odhodlanosťou," uvádza Cavazzaová. Po tomto naprogramovanom prehrešku si môžeme naplánovať odľahčujúci deň, aby sme si tak boli ešte viac istí, že sme sa z psychického hľadiska povzbudili a zároveň si príliš fyzicky neublížili.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie