19.11.2018 16:00 | Zaujímavosti

Špeciálnu univerzitu pre psov ocenia najmä labužníci

Zdroj: iStockphoto
"Daj sa do toho, Rocky, dobre hľadaj!" "No vidíš, výborne!" Labrador vrtí chvostom celý šťastný, že sa mu podarilo nájsť poklad: hľuzovky. Tri týždne bol Rocky študentom talianskej univerzity pre psy cvičené na vyhľadávanie hľuzoviek, a dnes na neho môže byť pán hrdý.

Na čele tejto zvláštnej akadémie ležiace v mestečku Roddi na severozápade Talianska stojí Giovanni Monchiero, ktorý dokáže rovnako ako jeho otec, dedko a pradedko vycvičiť z obyčajných psov expertov na vyhľadávanie tejto gastronomické lahôdky. "Vycvičiť psa tak, aby hľadal hľuzovky, je veľmi jednoduché. Chce to iba veľa trpezlivosti a treba vychádzať z toho, že pre psa je to hra," hovorí Giovanni (55). "Začíname tým, že necháme psa hrať sa s hľuzovkou. Ja používam čerstvé, ale kto ich nemá, môže nakvapkať trochu oleja s vôňou hľuzovky na tenisovú loptičku. Hodíte ho, pes ho musí priniesť a vy ho odmeníte sušienkou," vysvetľuje. Potom učiteľ hru sťaží tým, že hľuzovku vyhodí na trávnatú plochu, bez toho aby pes vedel, kde sa nachádza. "Potom treba psa povzbudzovať, aby hľadal, a keď hľuzovku nájde, odmeniť ho pochvalou a maškrtou," zdôrazňuje Giovanni. "Ak si pes zvykne na tú vôňu, schováva sa hľuzovka pod zem, spočiatku neveľmi hlboko," dodáva.

Univerzitu pre psi cvičené na vyhľadávanie hľuzoviek založil jeho pradedko v roku 1880 a Giovanni Monchiero uchováva toto dedičstvo. Trojtýždenný výcvik stojí 400 eur. Monchiero vysvetľuje, že svojich „žiakov“ cvičí trikrát denne, ale že hneď prestane, pokiaľ vidí, že toho má už pes dosť alebo je unavený. Za jednu až dve hodiny výcvik obnoví. "To je základný kurz. Aby sa pes stal skutočným expertom, sú potrebné aspoň tri roky. A aj potom je nutné psa ďalej cvičiť, aspoň každý druhý deň," zdôrazňuje Monchiero. Rocky má všetky predpoklady k tomu, aby dokázal hľuzovky vyhľadávať. Má to ale jednu malú chybu: pes ich žerie! "Žiadny problém, dokáže hľuzovky nájsť, je potrebuje sa naučiť výmenu, že za každý  dostane maškrtu," ubezpečuje Giovanni a dodáva, že niektoré psi aj tak kúsok huby odhryznú. "Lepšie je mať vo vrecku mierne poškodenú hľuzovku, ako žiadnu," smeje sa ale Diego Guaraldo.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie