16.11.2018 16:30 | Sex

Modré svetlo a kvalitná erekcia majú niečo spoločné

Zdroj: iStockphoto
Pre navodenie kvalitnej erekcie je nutné, aby sa cievy v penise rozšírili a naplnili krvou. To sprostredkováva plyn oxid dusnatý. Pokiaľ sa netvorí prirodzene, môžu jeho produkciu vyvolať aj niektoré látky v potravinách či liekoch.

Postavená je na tom účinnosť samotnej Viagry. Vedci z Düsseldorfu a Surrey ale teraz zistili, že k produkcii oxidu dusnatého v krvi dochádza aj po ožiarení modrým svetlom. Modrá časť svetelného spektra je pritom súčasťou žiarenia monitorov počítačov a mobilov a podľa odborníkov zabraňuje produkcii melatonínu, ktorý je potrebný k zaspávaniu. Aj preto je dobré nepozerať do monitorov / displejov pred spánkom. Ale samotné modré svetlo možno môžeme využiť terapeuticky. Vedci z Nemecka a Anglicka to preukázali v prípade liečby vysokého krvného tlaku. Ožiarenie touto časťou svetla totiž zvýši produkciu oxidu dusnatého v krvi a zníži tlak krvi. Stačí pritom pol hodiny čistého modrého svetla s vlnovou dĺžkou 450 nanometrov.

Podľa autorov výskumu dokáže modré svetlo vyvolať účinok rovnako silný ako po podaní lieku na vysoký krvný tlak. Čisté modré svetlo tiež znižuje kôrnatenie tepien a zvyšuje ich pružnosť. Čo je jav, ktorým je možné zlepšiť kvalitu erekcie u mužov. Modré svetlo by mohlo pomáhať hlavne tým pacientom, ktorí nemôžu užívať lieky kvôli ich vedľajším účinkom.

Čítajte ďalej
VIDEO
Najčítanejšie