16.11.2018 14:30 | Macho

Veríte tomu, že šťastie sa nedá kúpiť?

Chlap vždy ocení päť "TÉ" – ticho, teplo, tekutiny,  technológie a telo (ženské).
Chlap vždy ocení päť "TÉ" – ticho, teplo, tekutiny, technológie a telo (ženské).
Zdroj: iStockphoto
Hovorí sa, že za peniaze sa šťastie kúpiť nedá. Ale toto tvrdenie nie je úplne presné. Peniaze samy o sebe človeka šťastným neurobia a míňanie za hmotné veci tiež šťastie neprinesie, maximálne chvíľkové uspokojenie sprevádzané radosťou

Ale pocit šťastia predsa len istá forma investície peňazí navodiť môže. Pokiaľ si človek napríklad zaplatí služby, ktorými ušetrí čas. Napríklad keď si najme upratovačku, namiesto aby upratoval domácnosť sám. Potom si za peniaze kúpi voľný čas, ktorý mu tak vznikne. A môže ho venovať činnostiam, ktoré má rád. „Ľudia, ktorí si najmú upratovačku či zaplatia susedovmu dieťaťu za pokosenie trávy, môžu mať pocit, že sú leniví, ale náš výskum naznačuje, že kúpa voľného času zvyšuje pocit šťastia,“ tvrdí profesorka Ashley Whillansová z Harvardovej univerzity.

Kupovať si takto voľný čas  pritom nemusia nutne len tí najbohatší. „Očakávali sme taký účinok iba u tých, ktorí majú dosť peňazí na míňanie, ale k nášmu prekvapeniu sa rovnaký účinok dostavil skrz celým príjmovým spektrom,“ dodáva profesorka Elizabeth Dunnová z University of British Columbia z Vancouveru.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie