16.11.2018 10:35 | Technika

Lichotivé komentáre k fotkám tiel majú úplne iný účinok

Zdroj: iStockphoto
Ľudia na Instagrame či Facebooku zverejňujú snímky svojho tela hlavne preto, aby získali od svojich priateľov pochvalné komentáre. A aj keď nimi priaznivci profilu skutočne nešetria, nemá to dobrý vplyv na psychiku oboch strán.

Podľa austrálskych psychológov aj pozitívne komentáre o vizáži tela poškodzujú sebavedomie a vnímanie vlastného tela. Keď človek číta komentáre ospevujúce vizáž dokonalý tiel, nijako sa tým nezvýši jeho vlastné sebavedomie, ale iba úzkosť. „Hoci ľudia komentujú tieto fotky podporujúcim spôsobom, v skutočnosti tým kladú oveľa viac pozornosti na vzhľad, a nakoniec podporujú nespokojnosť so svojim vlastným telom. Je preto vždy lepšie snažiť sa komentovať čokoľvek iného na fotke,“ tvrdí profesorka Marika Tiggemannová z univerzity Flinders v rozhovore pre PsyPost.

Jej tím vykonal niekoľko experimentov. Ženy sledovali fotky iných žien a komentáre pod fotkami. Podľa očakávaní v ženách rástla úzkosť z vlastného tela, keď čítali veľa pozitívnych komentárov o dokonalých telách iných žien. „Očakávala by som ešte silnejší účinok pri čítaní komentárov o vlastnom tele. Krátkodobo dôjde k povzbudeniu ženy, k pocitu spokojnosti, ale z dlhodobého hľadiska by som očakávala negatívny účinok. Pretože komentáre vyvíjajú veľký tlak na ženu, že musí vyzerať stále dokonale a musí si udržiavať tento štandard, čo povedie k úzkosti a nespokojnosti so sebou,“ tvrdí Tiggemannová.

Tak schválne, kto sa začne rozplývať nad tou bielou koženou sedačkou?

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie