15.11.2018 16:15 | Sex

Prečo majú niektoré ženy sexuálnu túžbu, a iné nie?

Zdroj: iStockphoto
Definícia "normálnej" sexuálnej túžby je problematická, jej pôvod ostáva záhadou, ktorá je definovaná jej neprítomnosťou. Strata sexuálnej túžby je pre ženu prvým dôvodom pre konzultáciu u lekára, pričom u mužov je to až na piatom mieste, píše francúzsky denník Le Figaro.

Faktory, ktoré tu vstupujú do hry, sú známe: vek, vzdelanie, kultúra, pohlavie, životný štýl, hormóny, zdravotný stav, neurotransmitery, spoločenské a náboženské zákazy... Otázky však ostávajú: prečo ju niekto má a iní nie? Prečo sú tu rozdiely v závislosti od pohlavia?

Intenzita sexuálnej túžby žien je zrejme menej silná, ako je tomu u mužov. Vytvára sa tak predstava muža, ktorý je vždy pripravený k sexuálnej aktivite, a ženy, u ktorej je táto túžba zložitejšia: najprv musí mať pocit, že je žiadúca, túži po túžbe druhého. Sexuálne uspokojenie žien je spojené s citmi, intimitou a komunikáciou s partnerom. Žena potrebuje city, aby mohla milovať, zatiaľ čo muž má často potrebu sexu bez citov. Trvalá úroveň testosterónu u muža, ktorý nie je závislý ako žena na cyklickom prísune hormónov zodpovedných za sexuálnu túžbu, môže vysvetľovať relatívnu trvalosť jeho túžby: úroveň testosterónu sa iba veľmi postupne znižuje s pribúdajúcim vekom. Muži vylučujú dvadsaťkrát viac testosterónu ako ženy, a tie musia, aby reagovali na očakávanie partnera, byť veľmi zamilované a vzrušené. To v rôznych obdobiach ich života neprichádza samo od seba: tehotenstvo, pôrod, kojenie, menštruácia... Dnes sa pri žene hovorí o "reaktívnej túžbe" a o "faktoroch vnímavosti". Žena má základnú, spontánnu túžbu, ktorá je indikátorom citovej vrúcnosti, a reaktívnu túžbu, ktorá prichádza ako odpoveď na sexuálnu stimuláciu. Citový záujem ženy je reakciou na stimuláciu zodpovedajúcu jej očakávaniam a osobnej vnímavosti.

Úlohu v emotívnom a psychosociálnom živote zohrávajú aj neurotransmitery. Reagujú na stimuly, ktoré už mali v živote jednotlivca nejaký význam. Každá udalosť v ľudskom živote je začlenená do zón, ktoré sa aktivujú či znehybňujú podľa situácie. Sexuálna túžba tak osciluje medzi vzrušením a znehybnením, ako váha, ktorá sa vychyľuje pozitívne či negatívne. Sexuálna túžba je osobná s jedinečnou skúsenosťou. Môžeme však uviesť faktory, ktoré uľahčujú alebo blokujú mechanizmy ženskej sexuálnej túžby. Sú to postoje a zákazy rodičov týkajúce sa sexuality, prikázaní náboženstva, ktorých porušenie vzbudzuje pocit viny, mýty a iracionálny strach z masturbácie a z niektorých polôh a sexuálnych praktik, predstavy, že žena má telo, ktoré nezodpovedá kultúrnym ideálom.

Niektoré obdobia sú viac riskantné: dospievanie u žien, tehotenstvo a pôrod, menopauza a fáza života, kedy je žena vo svojej sexuálnej túžbe obzvlášť zraniteľná. Traumatizujúce sexuálne skúsenosti či zneužívanie môžu znamenať zníženie sexuálnej túžby a niekedy viesť až k sexuálnej averzii. Je potrebné tiež viac brať do úvahy osobnostné charakteristiky, chronické ochorenia a podávanie liekov, ktoré ovplyvňujú sexuálne zdravie. Všetky štúdie ukazujú súvislosť medzi ženskou sexuálnou túžbou a nefunkčnosťou páru.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie