14.11.2018 14:45 | Military

Nemci to skúšali aj s vreckovými pištoľami: Simson M1927

Zdroj: icollector.com
Dnes je nemecká spoločnosť Simson v oblasti zbraní viac známa svojimi brokovnicami, puškami či legendárnou pištoľou P-08 Parabellum ako vreckovými zbraňami. V minulosti sa nevyhýbala ani im.

Firmu Simson v Suhle založili okolo roku 1856 bratia Löb a Moses. Po Löbovej smrti našiel Moses spoločníka v puškárovi Karlovi Luckovi a spoločne vybudovali továreň s názvom Gewehrfabrik Simson und Luck zaoberajúcou sa výrobou armádnych pušiek.

Počas 20. rokov minulého storočia továreň dodávala na trh dva modely samonabíjacej pištole označovanej letopočtami 1922 a 1927, ktorá sa od seba odlišovali drobnými detailmi. Originálny prvok predstavovalo samotné vedenie záveru, tvorené radiálnou vonkajšou plochou spodnej časti. Zostavu hlavne so záverom držala na tele západka, ktorej ovládacia páčka bola uložená v prednej časti lučík spúšte. Horné rameno západky sa opieralo o púzdro vodiacej tyčinky vratnej pružiny, vyfrézovanej v zadnej časti hlavne. Rozloženie zbrane k čisteniu bolo teda podstatne jednoduchšie, ako u iných vreckových pištolí. Úderný mechanizmus tvoril priamočiary úderník, ktorého zápalník plnil funkciu vyhadzovača nábojníc. Zbraň bola hlavne civilná a často nosená ako súkromná štábnymi dôstojníkmi, kvôli svojej malej hmotnosti a veľkosti. Ide typickú pištoľ triedy Westentaschenpistole, teda do vrecka vesty.

33-93 Simson M1927 (Simson & Co., Suhl)
Ráž: 6,35 mm Browning
Zásobník: 6 nábojov
Dĺžka zbrane: 114 mm
Dĺžka hlavne: 56 mm
Hmotnosť (prázdna) : 0,37 kg
Úsťová rýchlosť: 210 m/s
Efektívny dostrel: 25 metrovZdroj: vhu.czm, wikipédia

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie