13.11.2018 14:25 | Šport

Každý desiaty muž z posilňovne má istý problém

Makaj na sebe.
Makaj na sebe.
Zdroj: iStockphoto
Posilňovne sú plné mužov, ktorí na prvý pohľad vyzerajú veľmi sebavedomo. Určite im záleží na tom, ako vyzerajú a pôsobia povrchne na druhé. Lenže ...

Lenže sú medzi nimi aj muži majúci častejšie depresie a trpiaci častejšie poruchou vnímania vlastného tela (v porovnaní s mužmi v bežnej populácii). Tvrdia to neurológovia z Nórskej univerzity techniky a prírodných vied a Harvardovej univerzity. Podľa ich zistení každý desiaty muž v posilňovni trpí poruchou vnímania vlastného tela. Aj keď majú normálnu a zdravú postavu, pripadajú si títo muži obézni, vyziabnutí či nedostatočne svalnatí. Častejšie trpia aj depresiami a úzkosťami. Oveľa častejšie sú to aj tí muži, ktorí sa počas víkendu opíjajú, alebo držia nezmyselnú diétu a užívajú anabolické steroidy.

Mladí muži vzhliadajú k športovcom a iným slávnym mužom, ktorých životný štýl im však umožňuje pracovať takmer stále na svojom tele. „Problém nastáva, keď sa ideálom krásy stávajú telá atlétov, ako je Cristiano Ronaldo, pretože také telo nemôžu mať muži, ktorí majú bežné zamestnanie či študujú a starajú sa o rodinu. Pokiaľ chcete vyzerať ako Ronaldo, potom sa posilňovanie a cvičenie stáva prácou na plný úväzok od rána do večera. Ale taký človek tvorí len promile z celej populácie, ktoré sa živí vrcholovým športom,“ uvádza doktorka Eiková - Nesová.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie