12.11.2018 17:30 | Zaujímavosti

Vzácny druh orangutana je v ohrození

Zdroj: reprofoto YouTube / Nat Geo WILD
V tropickom pralese na Sumatre je najvzácnejší primát na svete, orangutan tapanulijský, ohrozený plánovanou stavbou vodnej elektrárne. Projekt financuje Čína a ochrancovia životného prostredia kvôli dopadom stavby teraz bijú na poplach.

Stavba tejto indonézskej elektrárne je súčasťou ambiciózneho programu nových hodvábnych ciest, ktorý presadzuje práve Čína a má prispieť k rozvoju infraštruktúry približne 70 krajín od Ázie po Európu. Indonézia, kde sú pravidelné výpadky elektrického prúdu, nutne potrebuje posilniť svoju kapacitu výroby elektrickej energie, uviedla agentúra AFP.

Vedci si ale myslia, že by pripravovaný projekt mohol znamenať koniec tohto druhu orangutana, ktorý bol nedávno objavený a ktorý žije iba v asi 800 exemplároch v tropickom pralese Batang Toru na severe ostrova Sumatra. Práve v tomto pralese, kde žijú aj ďalšie opice, napríklad gibony alebo sumatrijské tigre, stavia indonézska spoločnosť PT North Sumatra Hydro Energy projekt za 1,6 miliardy dolárov. Spustený má byť v roku 2022.

Niektorí ochrancovia životného prostredia nový projekt kritizujú a tvrdia, že neberie ohľad na prírodu. "Táto otázka je naliehavá v súvislosti s novými hodvábnymi cestami, ktoré zahrnujú viac ako 7000 projektov," zdôrazňuje profesor Bill Laurance, riaditeľ Centra pre tropické prostredie a trvalý rozvoj pri austrálskej univerzite Jamesa Cooka. Až donedávna si vedci mysleli, že sú iba dva druhy orangutana, a to na Borneu a na Sumatre. V roku 1997 ale biológ Erik Meijaard pozoroval populáciu týchto primátov v Batang Toru. Prieskum ich DNA, lebiek a zubov ukázal, že sa jedná o špecifický druh orangutanov, o orangutana tapanulijského (Pongo tapanuliensis). Pokiaľ tento projekt vodnej elektrárne s 510 megawattmi bude pokračovať, časť prirodzeného prostredia týchto orangutanov sa ocitne pod vodou a budú ním prechádzať cesty  a vedenie elektrického prúdu. Podľa Meijaarda to bude znamenať koniec tohto nepočetného druhu. "Cesty sem privedú lovcov a obyvateľov. Nesľubuje to nič dobré," dodáva holandský vedec.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie