12.11.2018 10:30 | Šport

Trúfli by ste si na býka holými rukami? Čínski zápasníci áno

Zdroj: reprofoto YouTube / DailyNation
Na východe Číny majstri bojových umení organizujú originálny spôsob býčích zápasov, bez usmrtenia zvieraťa. Zložia na zem býka len pomocou holých rúk, píše agentúra AFP.

Keď stál Li Čen (21) prvýkrát pred mohutným dospelým býkom, netváril sa veľmi statočne. "Naozaj som mal strach. Bol to poriadny býk," hovorí. Nebezpečenstvo je veľmi reálne. Zápasníci môžu skončiť s nohou rozdrvenou pod váhou zvieraťa, môžu byť podupaní či dokonca nabodnutí na rohy. Ale Li Čen nakoniec svoj strach prekonal. Patrí k skupine športovcov praktikujúcich túto disciplínu v Centre bojových umení Chaj-chua v Ťia-singu ležiacom asi 100 kilometrov východne od Šanghaja.

Tradičný šport moslimského etnika Chuej je tŕňom v oku čínskych ochrancov zvierat, podľa ktorých je toto predstavenie formou krutosti voči býkom. Avšak šéf centra Chan Chaj-chua takú kritiku odmieta. "Pri našich býčích zápasoch netečie krv a nie sú kruté" v porovnaní so španielskou koridou, kde býk zahynie, uvádza tento urastený 65 ročný muž.

Zvieratá sú privádzané do amfiteátra, kde sa predstavenie organizuje pre turistov. Rohy a papuľu majú býky na lane, aby nad nimi bola udržaná kontrola. Hlavou býka sa otáča sprava doľava, aby dostatočne znervóznel. Potom vstupuje na scénu zápasník. Ten získava body vtedy, keď sa mu podarí dostať zviera na zem. "Problém tkvie v tom, že človek a býk nemajú rovnakú váhu. Ale ak býka dobre poznáte, uvedomíte si, že nie je tak zlý," zdôrazňuje Li Po (23). Obratnosť z bojových umení zápasník využije vo chvíli, kedy uchopí mohutný krk zvieraťa. Pošliapaniu sa vyhýba sériou drobných krokov. Zvieratá  vyzerajú akoby bez záujmu, alebo sú rozzúrené, padajú na zem, alebo sa snažia utiecť k najbližším východom.

Chan Chaj-chua je uznávaný úradmi ako nositeľ nehmotného kultúrneho dedičstva. Každoročne usporadúva súťaže v tejto forme zápasov s býkmi. Tie podľa neho priťahujú športovcov z rôznych disciplín: MMA, judo alebo taekwondo. Chan dúfa, že sa táto disciplína dostane na olympijské hry. "Zápas s býkom odráža inteligenciu a techniku zápasníka. Umožňuje samozrejme rovnako rozvíjať silu a vyskúšať si odvahu. Bolo by úžasné, keby sa táto disciplína mohla stať olympijským športom," dodáva Chan Chaj-chua.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie