9.11.2018 06:00 | Zaujímavosti

Austrálski vedci nečakali, že jeden z ich predátorov bude mňaukať

Zdroj: iStockphoto
Túlavé mačky denne v Austrálii zabijú viac ako milión plazov a ohrozujú tak prežitie množstva druhov. Vyplýva to z vedeckej štúdie, ktorú zverejnili vedci univerzity Charlesa Darwina.

Mačky sa na kontinent dostali spoločne s prvými európskymi osadníkmi pred približne dvesto rokmi, a odvtedy už vyhubili mnoho živočíšnych druhov - cicavcov, vtákov a plazov. Pokusy znížiť populáciu túlavých mačiek kastráciou či hubením zatiaľ nepriniesli požadovaný efekt. Vedci svoju štúdiu opierajú na viac ako 10.000 vzorkách potravy, ktoré získali z exkrementov či obsahu žalúdku odchytených túlavých mačiek. "Priemerne každá túlavá mačka zabije priemerne 225 plazov ročne," uviedol vedúci štúdie John Woinarski.

Podľa jeho slov tieto mačky zabíjajú podstatne viac plazov ako ich americké alebo európske kolegyne. "Niektoré mačky zožerú neskutočné množstvo plazov. Našli sme mačacích rekordmanov, ktorí mali v žalúdku zvyšky 40 rôznych jašteríc," povedal Woinarski. Podľa štúdie, ktorú zverejnil časopis Wildlife Research, sa obetí mačiek stáva 250 rôznych druhov plazov, z ktorých je 11 druhov ohrozených; presný dopad mačiek na ich populáciu je však ťažké určiť, pretože u mnohých druhov plazov vedci nepoznajú počet zvyšných jedincov. V Austrálii žijú rádovo milióny túlavých mačiek, plus odhadom štyri milióny mačiek chovaných ako domácich maznáčikov.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie