8.11.2018 10:00 | Zaujímavosti

Staroveká toaleta odhalila prekvapujúcu skutočnosť

Zdroj: famous.cz
Na juhu Turecka bola odkrytá pánska toaleta. Archeológov prekvapilo, koľko úsilia umelci venovali jej výzdobe nákladnými mozaikami, keď sa výjavy zaraďujú do kategórie záchodového humoru.

Ten je teda starý už tisíce rokov a lascívne obrázky či citáty z verejných pánskych toaliet nie sú žiadnou novinkou. Ale prevedenie tohto humoru v antike bolo predsa len oveľa estetickejšie a prepracovanejšie. Dnes stačí pánom pár vrypov do omietky či nápisov fixom na kachličky. V Antiochii ad Cragum, zaniknutom meste, ktoré dnes leží v oblasti Antalijskej provincie v Turecku, odkryli archeológovia z Nebrasky pánsku latrínu z helénskeho obdobia. Na stenách boli mozaiky veľmi lascívnej povahy. Mýtické postavy pozerajú na svoje pohlavné orgány či si ich nechajú ošetrovať inými bytosťami. „Byli sme ohromení tým, na čo sa pozeráme. Musíte ale dobre poznať vtedajšiu mytológiu, aby ste pochopili zmysel týchto vtipov, ale z toho vychádza najavo, že je záchodový humor univerzálny už tisíce rokov,“ uviedol profesor Michael Hoff z nebraskej univerzity v Lincolne.

Mozaika zobrazuje bájneho Narcisa (Narkissos), ktorý sa však nepozerá na hladinu, aby videl  svoj odraz, do ktorého  sa tak zamiloval, ale pozerá sa medzi svoje nohy a má obrovský nos. Pravdepodobne je to reakcia na to, čo dole vidí. Pritom v antike bol obrovský penis vnímaný ako symbol hlúposti a v porovnaní s dneškom vtedy naopak uctievali prirodzenie malé až chlapčenských rozmerov.

V inom výjave potom mýtický a tiež bájne nádherný Ganymédes, syn trójskeho kráľa Tróa, pozerá na to, ako mu orol umýva prirodzenie. Podľa antickej mytológie sa najvyšší boh Zeus zamiloval do Ganyméda, ktorého krása prekonala pôvab bohov. Poslal preto orla, aby ho priniesol na Olymp, kde mu potom slúžil ako najvyšší čašník. Neskôr Zeus Ganyméda vyzdvihol na oblohu a prisúdil mu trvalé miesto v súhvezdí Vodnára. „Ten obrázok je celkom evidentne sexuálny. Naznačuje umývanie genitálií pred sexom, alebo po sexe? To je otázka, ktorú nemôže nikto zodpovedať, a pravdepodobne  to bolo nejednoznačné aj vtedy, preto to bolo humorné,“ domnieva sa profesor Hoff v rozhovore pre britský denník Metro.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie