8.11.2018 06:00 | Macho

O našej hmotnosti rozhoduje ...

Zdroj: iStockphoto
Veľakrát bolo preukázané, že odtučňovacie diéty iba málokedy dlhodobo zaberajú a že ich vedľajšie účinky sú na zamyslenie.

Človek sám nerozhoduje o tom, koľko bude vážiť, diéty sú odsúdené k neúspechu a k zlepšeniu zdravotného stavu je potrebné denne vyvíjať fyzickú aktivitu, píše francúzsky denník Le Figaro. Rovnako ako telo potrebuje určitý počet hodín spánku, tak aj mozog má zafixovanú určitú telesnú hmotnosť a snaží sa ju udržať. Ideálna hmotnosť nie je tá, ktorú  si jednotlivec sám určí, ale tá, o ktorej rozhoduje mozog na základe genetickej výbavy a životných skúseností. Tento regulačný systém je umiestnený v hypothalame, časti mozgu zapojenej do mnohých funkcii, ako je termoregulácia, kontrola cirkadiánneho rytmu či pocitu hladu. Dostáva rôzne signály vzťahujúce sa k zásobe tukov, obsahu cukru v krvi a prísunu potravín a reaguje na chuť k jedlu či metabolizmus, to znamená energiu spotrebovávanú organizmom, aby mohol fungovať a udržiavať stabilnú telesnú hmotnosť.

Táto hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí asi piatich kilogramov. Osoby, ktoré vyvíjajú telesnú aktivitu, majú tendenciu vážiť menej ako osoby, ktoré vedú sedavý spôsob života. Táto hmotnosť môže počas života stúpať. U človeka, ktorý priberie a má niekoľko rokov nadváhu, považuje mozog túto novú hmotnosť za ideálnu. Bohužiaľ opak nefunguje a žiadna diéta na svete nedovolí prekročiť tento prah. Táto skutočnosť určite deprimuje nemálo ľudí. Je veľmi málo pravdepodobné trvalo schudnúť. Časom je znovunadobudnutie zhodených kilogramov takmer nevyhnutné. Ukazujú to všetky štúdie.

Aby sme zistili túto pre mozog ideálnu hmotnosť, je potrebné jesť iba ak máme hlad a pri prvých príznakoch sýtosti s jedlom prestať. Do približne pol roka sa hmotnosť stabilizuje na hodnotu pre mozog ideálnu. A nezáleží vôbec na indexe telesnej hmotnosti (BMI), ktorý väčšinou  umožňuje ľudí zatriediť do váhových kategórií. Mnohí ľudia, ktorí majú podľa BMI nadváhu, majú v skutočnosti hmotnosť, akú im prikazuje ich mozog. A márne sa budú snažiť schudnúť. Pätnásť dlhodobých štúdií zahrňujúcich osoby držiace diétu ukázalo, že u týchto ľudí je väčšie riziko, že budú obézni, ako u tých, ktorí diétu nedržia. Diéty sú odsúdené k neúspechu.

Aj keď má človek dojem, že má nadváhu, ale je normálne, nebude mať z diéty úžitok pre svoje zdravie. Jediným riešením, ako ostať na svojej ideálnej hmotnosti, je denne cvičiť a jesť iba v prípade hladu. Spočiatku to vyžaduje veľkú pozornosť a úsilie, pretože žijeme v spoločnosti, ktorá má tendenciu sa stále prejedať. Ak si na nový štýl zvykneme, hmotnosť  sa prirodzene upraví. Nakoniec nemusíme počítať kalórie a myslieť neustále na jedlo. Tím získame viac času, aby sme sa mohli venovať iným aktivitám.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie