7.11.2018 16:15 | Sex

Na veku rodičov záleží: Riziko rastie po 35-tke

Zdroj: iStockphoto
Medicína a spoločnosť má dlhodobo tendenciu vystríhať pred počatím potomkov v pokročilom veku hlavne ženy. Ich vek je často spomínaný ako rizikový faktor pre množstvo zdravotných problémov novorodenca.

Ale podľa kalifornských odborníkov je rovnako tak nebezpečný vysoký vek muža. Ten síce produkuje spermie do konca života, to ale neznamená, že sú kvalitné. Po tridsaťpäťke sa už  ich kvalita zníži natoľko, že otcovstvo je na zamyslenie. Autori zo Stanfordskej univerzity priznávajú, že riziká zdravotných komplikácii a problémov sú v absolútnom vyjadrení nízke. Lenže muži neplodia stovky či tisíce potomkov. Majú jedno, dve a výnimočne viac detí. A stávkou do lotérie je, že práve na to jedno či dve padne žreb nekvalitnej spermie. „Táto štúdia dokazuje, že mať zdravé dieťa je tímová hra oboch partnerov a že vek otca prispieva k zdraviu dieťaťa tiež,“ tvrdí profesor Michael Eisenberg zo Stanfordskej  univerzity.

Hoci po 35 roku života otca vzrastie riziko zdravotných problémov u dieťaťa slabo, po 40 a 50 je nárast oveľa výraznejší. Podľa genetikov každý rok veku znamená o dve mutácie v DNA spermií navyše. „Najväčším prekvapením tohto výskumu ale bolo, že existuje vzťah medzi vekom otca a rizikom rozvoja cukrovky počas tehotenstva u matky… Riziká súvisiace s pokročilým vekom otca by mali byť súčasťou diskusie o plánovaní rodiny a reprodukčnom zdraví,“ dodáva profesor Eisenberg.

Čítajte ďalej
VIDEO