7.11.2018 10:20 | Technika

Na ťažbu kryptomien míňame šialené množstvá energie

Zdroj: iStockphoto
Množstvo energie spotrebovanej k získaniu jedného doláru z ťažby kryptomien (napr. bitcoin) je viac ako dvojnásobné v porovnaní so získaním rovnakej hodnoty v ťažbe medi, zlata alebo platiny. Vyplýva to zo štúdie vedcov amerického Oak Ridge Institute.

Virtuálna a skutočná ťažba sú si pritom podobnejšie, ako by si ktokoľvek pomyslel, poznamenal server denníka The Guardian. Vedci spočítali, že ťažba bitcoinu spotrebuje k vygenerovnaniu jedného dolára približne 7 megajoulov (MJ) energie, zatiaľ čo ťažba medi štyri, zlata päť a platiny sedem MJ. Podobne je to aj s ďalšími kryptomenami, pri ťažbe meny ethereum sa získa dolár pri spotrebe sedem MJ a u monera je to 14 MJ. Všetky tieto virtuálne meny ale majú skvelé výsledky v porovnaní s hliníkom, ktorého ťažba vygeneruje jeden dolár pri spotrebe 122 MJ.

Ťažba je proces, pri ktorom sa kontrolujú a potvrdzujú transakcie v sieti. Špeciálny počítačový program sa napojí na kryptomenovú sieť, spracováva prichádzajúce informácie a rieši pritom zložitú matematickou úlohu. V jednej chvíli na nej pracujú počítače všetkých tzv. ťažiarov. Ten, ktorého počítač vyrieši úlohu ako prvý, získa odmenu, v prípade bitcoinu asi 8000 dolárov (cca 6970 €). Ostatní ťažiari majú smolu a musia začať riešiť novú úlohu.

Zatiaľ čo odmena môže byť iba virtuálna, energetické náklady sú veľmi reálne. Bolo zistené, že sieť ťažiarov bitcoinu spotrebuje za jediný rok viac energie ako celé Írsko a že vyprodukuje rovnaké ročné emisie uhlíku ako jeden milión transatlantických letov. Nová štúdia je prvá, ktorá posudzuje energetickú náročnosť na ťažbu pripadajúcu na vytvorenie hodnoty jedného doláru. Autori chcú podnietiť debatu o adekvátnosti a udržateľnosti nárokov na energiu. Do úvahy je pritom nutné vziať aj cenové výkyvy, ale aj skutočnosť, že pri ťažbe kryptomien v Číne vzniká štvornásobné množstvo emisii oxidu uhličitého ako pri rovnakej činnosti v Kanade.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie