5.11.2018 10:00 | Zaujímavosti

Vysokohorské zvieratá vymierajú, kvôli otepľovaniu nemajú kam utiecť

Pohľad na Dúhové hory v peruánskych Andách.
Pohľad na Dúhové hory v peruánskych Andách.
Zdroj: iStockphoto
Kanadskí vedci tvrdia, že globálna zmena podnebia spôsobuje rýchle vymieranie vysokohorských druhov. Hlavne tých v tropických a subtropických oblastiach.

Zjavné je to na niekoľkých druhoch vtákov v peruánskych Andách. Operenci už nemôžu stúpať vyššie a všade okolo sú len teplejšie oblasti. Tak pomaly miznú. Vtáky a iné živočíchy mierneho a studeného pásma väčšinou ešte môžu ustupovať viac smerom k pólom a unikať tak rastúcim teplotám. Ale ani to nie je spoľahlivá adaptácia na globálne zmenu podnebia.

„Horské oblasti v trópoch sú najatraktívnejšie biotopy z hľadiska biodiverzity, poskytujú útočisko väčšiemu počtu druhov organizmov ako iné miesto na Zemi. V trópoch sa teplota zvýšila iba málo, ale tropické rastliny a živočíchy sa snažia stúpať vyššie, ako to kedysi bežné,“ tvrdí doktor Benjamin Freeman z University of British Columbia.

Druhy, ktoré žijú v týchto oblastiach, sú veľmi zraniteľné, pretože rozdiel v teplotách medzi nižšími a vyššími nadmorskými výškami nie je taký výrazný. Tieto organizmy reagujú veľmi citlivo aj na malé odchýlky a snažia sa hneď stúpať vyššie. Lenže druhy, ktoré sa vyvinuli v najvyšších polohách, už nemajú kam ísť vyššie. A tak vymierajú. Tím doktora Freemana skúmal šestnásť druhov vtákov, ktoré v oblasti vrcholov peruánskych Ánd žili preukázateľne ešte v roku 1985. Osem z nich už zmizlo kompletne. „Druhy, ktoré žily u samotných vrcholov ešte pred tridsiatimi rokmi, sú dnes preč,“ tvrdí doktor Freeman.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie