5.11.2018 06:00 | Macho

Už nemáte slepé črevo? Dobrú správu potom neodmietnete

Zdroj: iStockphoto
Prívesok slepého čreva (lat. apendix) a tiež bakteriálna kultúra v ňom pravdepodobne zohrávajú istú úlohu v rozvoji Parkinsonovej choroby. Vznikajú tam totiž toxické proteíny, ktoré rozvoj ochorenia vyvolávajú.

Nie všetci s apendixom ochorenie dostanú a tiež niektorí bez neho napriek tomu ochorejú. Nedá sa povedať, že by odstraňovanie slepého čreva bolo možné považovať za prevenciu zhubnej neurodegeneratívnej choroby. Ale odhalenie vzťahu môže prispieť k vývoji novej prevencie a liečby. Vedci z Michiganu si všimli, že ľudia bez apendixu ochorejú Parkinsonovou chorobou skutočne vzácnejšie. Toxický proteín alfa-synuklein pravdepodobne skutočne vzniká v črevách niektorých ľudí vo vyššej miere a putuje blúdivým nervom do mozgu, ktorý potom poškodzuje.

Neobhajujeme teda v žiadnom prípade apendektómiu (vybratie apendixu) ako formu ochrany pred Parkinsonovou chorobou. Oveľa rozumnejšie bude strážiť či obmedziť nadmernú tvorbu alfa-synukleinu v črevách a zabrániť mu v možnom úniku ďalej do tela a hlavne do mozgu,“ tvrdí autorka výskumu doktorka Viviane Labrieová z Van Andelovho výskumného inštitútu v Michigane.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie