3.11.2018 16:00 | Technika

Českí vývojári videohier idú pri zvukoch na istotu

Zdroj: reprofoto YouTube / Bohemia Interactive
Vývojári počítačových hier z českej spoločnosti Bohemia Interactive Studio skúšajú na reálnom sovietskom tanku T-72 s vyradenými zbraňovými systémami, ako vyzerá pohyb bojových strojov.

Tank kúpili už v roku 2015 v prepočte za 38 750€  z Poľska.  Tank teraz ukázali novinárom a hernej komunite, ktorá im pomáha s doplnkovým obsahom pre vojnový simulátor Arma 3. "Presne neviem, ako dlho je tu, myslím, že tri roky. Zatiaľ sme s ním jazdili dvakrát. Raz, keď sa kupoval, a raz tu na poli - plno susedov sa prišlo pozrieť," povedal ČTK vývojár Ondřej Kužel.

Samotný tank v hre, z ktorej sa predalo 4,5 milióna kópií a 7 miliónov platených rozšírení, nie je. Hra Arma 3 je zasadená do roku 2035, staré tanky v nej nemôžu byť. Vývojárom ale pomáha s predstavami, ako vyzerajú interiéry bojových vozidiel. "Zvuky zvukári už použili," dodal Kužel. Podľa neho tiež vývojárom pomohol pri zisťovaní správania vozidiel v zlepšeniach hry, ktorá sa predáva od roku 2013. Vďaka tanku je tak presnejšie nasimulovaný pohyb pri brzdení alebo pri prechádzaní prekážok. Niektorí hráči podľa Vojtěcha Ješátka zo spoločnosti strávili v Arme 3 aj niekoľko tisíc hodín. "Snažíme sa raziť heslo jednoduché na naučenie, ale zložité na ovládnutie. Malo by to byť prístupné, aby to človeka od začiatku bavilo, ale aby hra aj po tisícoch hodinách dávala možnosti čo sa naučiť ďalej," dodal Kužel.

VIDEO z prvej jazdy tesne po kúpe tanku.

Ďalší diel hry sa nepripravuje, vývojári chcú ešte niekoľko rokov pracovať na aktuálnom diely. Do konca roka 2018 by však chceli predstaviť nový videotitul DayZ pre PC. V tzv. alfa verziu, ktorá nie je konečná, je na predajnej digitálnej platforme Steam od roku 2013. Spoločnosť by chcela v roku 2019 spustiť adventúru v minimalistickom štýle Ylands.

Bohemia Interactive, ktorej zakladateľmi sú rodáci z Mníšku nad Brdy Marek Španěl a jeho brat Ondřej, mala  roku 2016 čistý obrat 809 miliónov českých korún (cca 31,38 milióna €) a zisk 404 miliónov. (cca 15,7 milióna €) Založená bola v roku 1999. Teraz má na siedmich pobočkách vyše 400 zamestnancov pôvodom z 21 štátov, dve tretiny z nich sú vývojári.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie