2.11.2018 10:05 | Technika

Majú sa poštoví doručovatelia báť o prácu?

Zdroj: instagram.com/starshiprobots/
V uliciach anglického mesta Milton Keynes začínajú zásielky doručovať stovky pojazdných robotov. Zákazníci si ich môžu privolať prostredníctvom aplikácie na mobile, pričom mesačné predplatné na neobmedzený počet doručení stojí v prepočte cca 9,11 €.

Podľa médií ide o jednu z prvých plnohodnotných služieb tohto druhu, web The Telegraph dokonca projekt firmy Starship Technologies označil za prvú robotickú zásielkovú službu na svete. Už predtým začala dvadsiatka drobných strojov v Milton Keynes rozvážať potraviny z jedného z miestnych supermarketov, a teraz Starship Technologies oznámila spustenie prevádzky svojho kompletného vozového parku. Do konca roku chce firma službu ponúknuť aj v americkom San Franciscu. Záujemcovia o novinku si budú musieť nechávať svoje zásielky doručovať do skladu firmy, kde bude tovar naložený do jedného z automatických malých vozidiel. Potom si cez aplikáciu robota privolajú k bydlisku, kde jeho nákladový priestor otvoria zadaním kódu vygenerovaného pri každej objednávke.

Drobné biele vozidielka so šiestimi kolesami sú vybavené desiatimi kamerami, ultrazvukovými senzormi či GPS navigáciou, vďaka čomu dokážu nájsť cestu k cieľu a vyhýbať sa prekážkam. Zvládnu  rozoznávať svetlá na semaforoch, napísala spravodajská spoločnosť BBC. Výrobca mal vybrať Milton Keynes ako prvé miesto pre ich nasadenie kvôli modernej infraštruktúre, ktorá strojom uľahčuje pohyb. The Telegraph uvádza, že poštoví roboti sa pohybujú rýchlosťou asi 6,5 km/h. Testovaní mali byť desiatkach krajín a v skúšobnej prevádzke najazdili na 200.000 kilometrov. Niektoré média ale spochybňujú praktické využitie novej služby. "Okrem faktoru novoty, ako užitočné to môže byť? Zmeškané či oneskorené doručenie sú častou nepríjemnosťou, ale stojí to za dodatočné náklady a úkony? Navyše krádeže zásielok či poničené roboty sú potenciálnou nástrahou," špekuluje magazín MIT Technology Review.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie