25.10.2018 10:15 | Military

Hrnček pre pilota za 1200 dolárov? Armáda plytvá vo veľkom

Zdroj: iStockphoto
Vojenské letectvo Spojených štátov (USAF) sa dostalo pod paľbu kritiky po tom, čo jeden z amerických zákonodarcov zistil, že piloti pijú kávu z tak technologicky vyspelých hrnčekov, že ich cena prevyšuje 1200 dolárov za kus (cca 1052 €).

Uvedené hrnčeky nie sú obyčajné porcelánové šálky, ani obrovské termotégliky, v ktorých sa Američania tak vyžívajú. Ale nádoby vyrobené zo špeciálnej zliatiny medi a chrómu a vybavené koncovkou, vďaka ktorej sa môžu pripojiť priamo do elektrického systému lietadla, čo umožňuje uchovať správnu teplotu nápoja počas celej doby letu.

Podľa hovorcu leteckej základne Travis v Kalifornii cena týchto hrnčekov vyskočila z 693 dolárov (cca 608 €) v roku 2016 na 1220 dolárov (cca 1070 €) v roku 2018 z jediného dôvodu: uško sa nedá vymeniť. "Bohužiaľ, keď hrnček spadne, plastová rukoväť sa rozbije, čo vedie k vynakladaniu tisícov dolárov za náhradné hrnčeky," vysvetlil seržant Jamers Hodgman.

Podľa senátora Chucka Grassleya takú "maličkosť" je nemožné akceptovať. V liste ministerke Heather Wilsonovej, ktorá má USAF na starosti, sa senátor dožadoval vysvetlenia výdajov, ktoré označil za "nezodpovedné využitie verejných prostriedkov". Wilsonová v odpovedi uznala oprávnenosť kritiky, výdaj vysvetlila tým, že výrobca prestal vyrábať potrebný náhradný diel. Letectvo však podľa nej našlo riešenie: opraví si hrnčeky samo. "Nedávno sme preukázali, že dokážeme vyrobiť ušká pomocou 3D tlačiarne, kus za 50 centov (cca 0,43 €)," objasnila.

Americkí  zákonodarcovia nedávno schválili výrazné zvýšenie vojenského rozpočtu, ale tiež kritizovali prehnanú cenu niektorých dielov hlavne záchodové dosky za 10.000 dolárov (cca 8770 €) do transportného lietadla C-17, dodala AFP. Podľa televízie CBS aj tento diel si USAF už dokáže "vytlačiť", a to kus za 300 dolárov (cca 263 €).

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie