24.10.2018 14:00 | Macho

Chcete zapôsobiť na rande či pohovore? Tak sa ...

Zdroj: iStockphoto
Pokiaľ chcete pri pracovnom pohovore či na prvom rande urobiť dobrý dojem, veľmi sa nechváľte svojimi doterajšími úspechmi. Dajte skôr najavo, že za vaším úspechom je tvrdá práca.

Vedci z londýnskej univerzity Cass Business School dospeli k záveru, že jedinci, ktorí hovoria o svojich životných prekážkach, sú ľuďom sympatickejší. Iba úspechy tak k tomu, aby si človek zabezpečil priazeň, nestačia. Do sociálnych experimentov boli zapojení občania USA a Holandska vo veku od 18 do 75 rokov. Počet žien a mužov bol vyvážený.

Dva experimenty simulovali pracovný pohovor a jeden rande. V prípade pracovného pohovoru účastníci sa mali buď vcítiť do úlohy manažéra, alebo záujemcu o prácu, na rande dostali za úlohu svoj náprotivok buď poslúchať, alebo rozprávať. Rozprávajúci človek dostal pokyn hovoriť o sebe pozitívne. Poslucháč mal potom zapísať, čo mu v prejave chýbalo. Vo všetkých prípadoch rozprávajúci človek,  podľa poslucháča kládol priveľký dôraz na svoj talent a úspechy a nehovoril dostatočne o svojej tvrdej práci a snahe. Uvádzať svoje úspechy a talent na pohovoroch či rande je tak podľa vedúcej štúdie Janiny Steinmetzovej dôležité, ale rovnako dôležité je hovoriť o tom, ako sme museli pracovať, aby sme úspech dosiahli. Taký človek totiž na poslucháča robí ľudskejší a priateľskejší dojem a je jednoduchšie sa s ním stotožniť.  

Názorný príklad: Pokiaľ ste na rande a hovoríte o tom, ako ste nedávno ubehli maratón, snažte sa spomenúť to, ako vám v prekonaní cieľovej čiary pomohli tréningy... Pokiaľ pri pracovnom pohovore hovoríte o úspešnom projekte, ktorý ste viedli, spomeňte aj pár podrobností o prekážkach, ktoré a vyskytli a museli ste ich prekonať," uviedla Steinmetzová.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie