23.10.2018 14:00 | Zaujímavosti

Otvorili najdlhší most na svete vedúci cez more

Vďaka mostu sa skráti čas cesty medzi tromi mestami z 3 hodín na 30 minút.
Vďaka mostu sa skráti čas cesty medzi tromi mestami z 3 hodín na 30 minút.
Zdroj: Northfoto.com
Výstavba mostu medzi Hongkongom a Macaom cez Ču-chaj bola dokončená. Most tiahnuci sa v tvare vlnovky nad morom v dĺžke 55 kilometrov opiera svoju pevnosť o 400 tisíc ton ocele.

Cesta pre autodopravu bola otvorená a jedná sa o najdlhšiu vozovku na pilieroch stojacich nad morom. Konštrukcia zvládne zemetrasenie o sile ôsmich stupňov Richterovej stupnice, super tajfún či náraz veľkej nákladnej lode. Pri Hongkongu schádza diaľnica pod more do tunela, aby lodiam umožnila hladký prieplav z Perlovej rieky. Výstavba mostu trvala deväť rokov a stála v prepočte cca 17,5  miliardy euro. Počas výstavby prišlo o život sedem robotníkov a ďalších 275 bolo zranených. Väčšina úmrtí bola spojená s pádom z veľkej výšky.

Most má medzinárodnú skratku HKZM podľa Hong Kong-Zhuhai-Macau, pre ktoré je spojnicou. Celkovo sa kľukatí pozdĺž jedenástich miest týchto provincií a oblastí. Podľa výpočtov bolo na jeho výstavbu použitej päťkrát viac ocele ako na stavbu Golden Gate Bridge v San Franciscu. Verejná doprava na moste bude spustená v stredu 24.10.2018. Obyvatelia Hongkongu proti mostu protestovali, pretože sa obávajú, že je to pupočná šnúra s kontinentálnou Čínou, z ktorej ju ako krv zaplavia milióny turistov. Ambiciózny projekt vyvolal aj kritiku od ekológov. Delta Perlovej rieky je totiž domovom ohrozenej populácie čínskych bielych delfínov. Hongkong na obavy reagoval vytvorením morských rezervácii pre ochranu delfínov a ďalších prvkov miestneho ekosystému.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie