22.10.2018 17:30 | Macho

Ako ľahké je spoznať, že má niekto opilecké okno?

Niektoré veci potom radšej ani nevedieť.
Niektoré veci potom radšej ani nevedieť.
Zdroj: iStockphoto
V poslednej dobe sa v médiach často pretriasa otázka opileckej straty pamäte známej ako opilecké okno". Ale čo to skutočne znamená z hľadiska mozgových procesov a ako bežné niečo také je – hlavne medzi mladými ľuďmi? Spravodajský server BBC News pripravil niekoľko základných faktov.

- Okno nastáva vtedy, keď mozog nie je dočasne schopný zaznamenávať spomienky. Môže ho spôsobiť pitie, pretože alkohol narušuje činnosť hypofýzy a tlmí až brzdí jeho schopnosť vytvárať dlhodobé spomienky. "Je to ako časť vymazaného záznamu na páske," hovorí Aaron White z amerického Národného ústavu pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus.

- Ostatní si nemusia byť vedomí toho, že je niekto iný uprostred takého okna. Pri štúdiach tohto fenoménu si boli osoby, ktoré tento druh výpadku postihol, schopné vybaviť si veci, ktoré sa stali pred niekoľkými minútami, a dokonca aj vykonávať jednoduché výpočty. Ale o pol hodinu neskôr už nevedeli, že sa čokoľvek z toho odohrávalo.

- Pre pijanov je prekvapujúco ľahké sa dostať do bodu, kedy sa im prestanú ukladať spomienky. V štúdii s viac ako 1000 vysokoškolákmi ich viac ako dve tretiny (66,4 percenta) uviedli, že zažili najmenej jedno podobné okno. Ďalšia analýza s viac ako 4600 účastníkmi zistila, že 52 percent mužov a 39 percent žien zažilo v živote najmenej jedno okno, pričom 21 percent mužov a 11 percent žien zaznamenalo tri alebo viac za rok.

- Nie každý má okno po rovnakom počte drinkov. Jedna štúdia zistila, že frekvencia, s akou sa ľudia bežne počas posledného mesiaca opili, je rizikovým faktorom pre to, či niekto z nich zažije okno.

- Tento jav niektorých ľudí postihuje viac ako iných. Ženy ho hlásia častejšie ako muži a zdá sa, že je v nich aj dedičná zložka. V jednej analýze pijani, ktorí uviedli, že ich matky mali problémy s alkoholom, častejšie hlásili opilecké okná ako tí, ktorých matky alkoholu neholdovali. Aj v tomto prípade existujú rozdiely medzi pohlaviami. Muži, ktorí uviedli, že ich matka mala problém s pitím, mali dvakrát vyššiu pravdepodobnosť opileckého výpadku pamäte, ako ženy, ktoré uviedli to isté.

- Pretože počas rokov dospievania a v prvých rokoch po dvadsiatom roku veku sa mozog stále ešte vyvíja, môže silné pitie počas dospievania viesť k zmenám na mozgu.

- Opilecké okno je odhadujúcim faktorom problémov s políciou a poškodzovaním majetku. Je to rizikový faktor pre ďalšie negatívne následky pitia od zmeškaných schôdzok až po zranenie. Zvyšuje hlavne u žien riziko "nechceného a nebezpečného sexuálneho správania, ktoré dotyčná osoba neskôr bude ľutovať".

- Ženám, ktoré boli v minulosti sexuálne napadnuté, tiež hrozí vyššie riziko, že sa počas opileckého okna opäť stanú obeťami. To ale môže viesť k Hlave XX - niekto, kto má okno, je zraniteľnejší voči sexuálnemu útoku, ale zároveň niekto, kto má okno, nie je obvykle vnímaný ako spoľahlivý zdroj informácii o tom, čo sa stalo.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie