19.10.2018 10:20 | Technika

Virtuálna realita pôsobí na mozog ako skutočné zážitky

Zdroj: iStockphoto
Vie sa, že mozog spracováva aj zábery z televízie či moderných technológií, ako by bol sám ich svedkom. To sa dá využiť k podpore empatie a prosociálneho cítenia a správania u ľudí.

Napríklad ľudia, ktorí si vyskúšajú byť bezdomovcom vo virtuálnej realite, tak oveľa viac súcitia s bezdomovcami na ulici. „Zážitky sú to, čo nás definuje ako ľudí, takže nie je prekvapujúce, že intenzívny zážitok vo virtuálnej realite má oveľa silnejší účinok ako predstavovanie si niečoho,“ tvrdí jeden z autorov výskumu profesor Jeremy Bailenson vyučujúci psychológiu komunikácie na Stanfordskej univerzite.

Ten pracoval s virtuálnou realitou verzus technikou imaginácie. V prvom prípade ľudia priamo pomocou virtuálnych technológií zažívali sedem minút, aké to je byť bezdomovcom. V druhom si to iba predstavovali pomocou techník imaginácie. „Pokiaľ získate pohľad na vec iných ľudí pomocou virtuálnej reality, produkuje to u vás viac empatie a prosociálneho správania ihneď po tomto zážitku, ale aj v dlhodobom hľadisku. Účinok je silnejší ako iba v prípade imaginácie,“ tvrdí Fernanda Herrerová zo Stanfordskej univerzity. Ľudia sa v miere empatie líšia. Niekomu je vrodená vysoká miera, niekto ju takmer neprejavuje. Ale vedci tvrdia, že táto črta nie je nemenná a že je možné sa empatii učiť a jej mieru zvyšovať.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie