19.10.2018 14:00 | Macho

„Zázračné diéty“ sú nielen dlhodobo neúčinne, ale aj ...

Zdroj: iStockphoto
Časopisy a sociálne siete ponúkajú stále nové redukčné diéty, o ktorých tvrdia, že sú zázračným riešením. Také diéty sú však dlhodobo neúčinné a niekedy aj nebezpečné, píše francúzsky denník Le Figaro.

Diéta 5:2, Tokio - Paríž, monodiéta či paleo diéta propagované celebritami sa tak trochu podobajú denným horoskopom, ktoré nám sľubujú lásku a šťastie. Móda diét nepozná hranice a najrôznejšie výstrelky sa stali tendenciou. Tieto diéty sú rovnako tak neúčinné ako škodlivé, ale šíria sa rýchlosťou blesku.

Napríklad monodiéta. Spočíva v tom, že sa konzumuje iba jediná potravina, ale v neobmedzenom množstve, a to niekoľko dní. Cieľom nie je ani tak schudnúť, ako zbaviť telo toxínov, aj keď dopad na telesnú hmotnosť je rýchly: vyskúšajte byť len na hroznovom víne, budete ho mať čoskoro dosť, a preto telu dodáte menej kalórii. Tieto diéty spočívajú väčšinou v konzumácii rastlinných produktov - jabĺk, zeleninového džúsu či celozrnnej ryže. Nie je tu žiadny dôvod ich schvaľovať: vedú k výraznému nedostatku potrebných živín.

Niektoré internetové servery ponúkajú úplne vážne totálny pôst. To znamená prestať jesť a piť všetko okrem vody. Cieľom je dať telu odpočinúť. Výsledkom je silná únava a následné okamžité nabratie schudnutých kilogramov. Iné diéty hlásajú striedanie normálneho stravovania s pôstom. Diéta 5:2 spočíva v tom, že sa je päť dní v týždni normálne a dva dni sa drží pôst. Túto diétu propaguje vo svojom spise anglický doktor Michael Mosley, hoci jej účinnosť nebola nikdy preukázaná. Iná diéta ponúka pôst, ale iba v čase splnu. Niektorí ľudia počas splnu 24 hodín nejedia a snažia sa vypiť čo najviac vody alebo džúsu, pretože nebeské teleso údajne pôsobí na vodu v tele ako na vodu v moriach a vytvára detoxikačný odliv!

Iní dávajú prednosť ceste do vesmíru s kozmonautickou diétou, ktorá bola pravdepodobne  predpísaná sovietskym kozmonautom, aby v rekordnom čase schudli. Drastický hypokalorický režim bez akéhokoľvek tuku a cukru sa nemá držať dlhšie ako dva týždne. Výsledok? Rýchly úbytok hmotnosti, po ktorom nevyhnutne nasleduje rýchle priberanie. Plus niečo navyše. Nutričná poradkyňa Sophie Ortegová si vybrala Japonsko. Diéta Tokio - Paríž sa inšpiruje japonským životným štýlom a spočíva v tom, že sa je čo možno najmenej. Je to exotické, ale po niekoľkých dňoch nasleduje nevyhnutná frustrácia. Je možné aj cestovať v čase a zvoliť si paleolitickú diétu. Tá sa mala zrodiť z vedeckého predpokladu, že sa náš genóm od čias našich predkov, ktorí boli štíhli a svalnatí, vyvinul iba málo, a preto nám ich strava môže priniesť len výhody. Ide o návrat k praxi lovcov a zberačov. Diéta spočíva v konzumácii chudého mäsa, hydiny a rýb, vajec, ovocia a zeleniny. Zakázané sú mliečne výrobky a obilniny. O to, či sa mäso má jesť surové alebo varené, jej stúpenci vedú spory.

Herečka Megan Foxová si pravidelne dopriava balzamikový alebo jablčný ocot, ktorý má prečistiť telo a spáliť nežiaduci tuk. Beyoncé to zase preháňa s očistnou kúrou Master Cleanse, nápojom, ktorý sa pije namiesto jedla a skladá sa z citrónu, javorového sirupu či kajenského korenia. Madonna zase praktikovala Air Diet, ktorá spočíva v tom, že sa vdychuje vôňa jedla, ale neje sa. Victoria Beckhamová dáva prednosť diéte Five Hands, kedy sa je päťkrát denne porcie, ktoré sa zmestia do dlane. Tieto diéty bez najmenšieho vedeckého základu by vzbudzovali smiech, keby nepredstavovali reálne zdravotné riziko. "Nemocnice sú plné anorektických dievčat, ktoré tieto diéty držali. Často majú iba osem či desať rokov," hovorí  doktor Jean-Michel Lecerf z Pasteurovho ústavu v Lille. "Tieto diéty sú živnou pôdou pre vznik mentálnej anorexie. Firmy sa na nich snažia zarobiť, predať svoje výrobky. Potom je tu aj nezanedbateľné riziko, že sa človek týmto spôsobom dostane do nejakej sekty," dodáva lekár.

Čítajte ďalej
VIDEO
Prečítajte si aj
Najčítanejšie